• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Co można, a czego nie można robic w mundurze?

+9 głosów
Czy jest może jakiś przepis o tym co wolno, a co nie w mundurze? Czy może każda jednostka sama to ustala? Jeśli tak, to jak wygląda to u Was ?
pytanie zadane 24 czerwca 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Oxena (179)   2 3 7
Współczynnik akceptacji: 0%
   

5 odpowiedzi

+4 głosów
Takich spraw nie reguluje się przepisami, bo się nie da przewidzieć wszystkiego. Środowiska mogą sobie coś lokalnie regulować w obrzędowościach/tradycjach, ale nadrzędną zasadą jest zdrowy rozsądek i to, po co BP wprowadził mundury. Oficjalnie mundur jest strojem organizacyjnym, więc teoretycznie wszystko, co robimy w ramach działalności harcerskiej, można robić w mundurze: zarówno występować na uroczystościach, zbiórkach jak i uczestniczyć w biwakach, grach terenowych, pracach obozowych etc.
odpowiedź 25 czerwca 2014 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
Ja na przykład lubię ubierać mundur na posiłki :-) czuję się jakoś tak bardziej elegancko. A moja drużyna w mundurach zachowuje się przy stole znacznie lepiej ;-)

Ale oczywiście... gdybym mógł to bym go pewnie w ogóle nie ściągał. Nie ważne, czy na biwaku, w lesie, podczas trachanki, czy na obozie podczas pionierki... Czy na wędrówce, czy w pociągu.

Osobiście mam w głowie tylko trzy rzeczy których w mundurze nie wypada (według tego jak mnie wychowywano) - rzuć gumę, trzymać ręce w kieszeniach i chodzić w rozpuszczonych włosach.
Oczywiście - kwestia rzucia gumy/rąk w kieszeniach to też kwestia dobrego wychowania po prostu. Rozpuszczone włosy etc. - no trzeba wyglądać schludnie, jak w życiu :)
Bardzo dziękuję za powyższe wypowiedzi.

Czuwaj!
+3 głosów
Z doświadczenia powiem, że w mundurze DAMSKIM nie można robić zbyt dużych wykroków, ponieważ grozi to podarciem spódnicy. Żal ją zszywać :P
odpowiedź 15 sierpnia 2014 przez użytkownika Sylwia Twardowska (119)   3
+3 głosów
Na pewno nie można robić błędów ortograficznych :P (bez munduru też! :D)
odpowiedź 18 sierpnia 2014 przez użytkownika Wilk Samotnik (2,486)   9 30 55
0 głosów
Poruszę kwestie trochę odmienną.. nie czego nie powinno się robić w mundurze, a bardziej "nasz odpowiedni w mundurze wygląd". Druhny gdy są w mundurze nie powinny mieć pomalowanych paznokci czy nie powinny mieć makijażu... ponad to jakieś bransoletki, kolczyki, czy naszyjniki też odpadają. Jedyny akceptowany przez mnie " naszyjnik" to krzyżyk, oczywiście schowany pod mundur.
odpowiedź 14 sierpnia 2014 przez użytkownika Weronikaaaa (133)   5
Czemu bransoletki odpadają? Małe kolczyki? Naszyjniki?

I czemu krzyżyk ma być schowany pod mundur?

Mundur dla harcerza czy harcerz dla munduru? Warto sobie postawić takie pytanie, zanim się zacznie wymyślać podobne ograniczenia.
Nie szata zdobi człowieka, lecz człowiek szatę. Nie jest określone co się łapie jako 'schludność' do munduru. Jeżeli zachowa się zdrowy rozsądek i nie robi rewii mody/salonu kosmetycznego z harcówki, to część rzeczy da się znieść. Sam nie jestem zwolennikiem makijaży, kolorowych paznokci i ton pudru (nie tylko do munduru, w 'cywilu' także jestem zwolennikiem rozsądku), ale zrozumiałem, że to walka z wiatrakami, trzeba iść z duchem czasu. Sam noszę naszyjniki i bransoletki, ale w miarę możliwości je zdejmuję/chowam gdy jestem w mundurze i zachęcam swoich podopiecznych do takiego poszanowania munduru, aczkolwiek nie palę na stosie za odstępstwa.

Ale do pakowania prostownicy na biwak/obóz nigdy się nie przekonam :P

Druhu, sądzę, że chowanie krzyżyka ma walory głównie praktyczne, bowiem może się łatwo zerwać/majta się wokół chusty.
Ale to podobnie jak wszelkie naszyjniki: zostawmy to harcerzowi. Chce, niech nosi na wierzchu, niech mu się majta wokół szyi.
W sumie okey. Jakaś znikoma bransoletka czy dwie może nie robią takiej różnicy. Lekki makijaż też mogę zaakceptować.. czy paznokcie nie pomalowane na jakiś jaskrawy kolor tylko np. szary. Ale jednak naszyjnik majtający się wokół szyi mnie nie przekonuje.
Według mnie każdy powinien zachować w tej kwestii jakiś złoty środek. Takie zakazywanie wszystkiego może tylko odstraszyć a tego lepiej uniknąć. Jeśli ktoś wygląda schludnie, nie prowokująco i nie wulgarnie to czemu nie ma mieć pomalowanych paznokci! Harcerstwo jest pewnego rodzaju hobby, coś na co poświęcamy wolny czas z własnej woli. Maluję oczy na co dzień i nie chciałabym w mundurze przestawać być sobą. Znam granice i mam szacunek do munduru i do siebie
–1 głos
nie ma przepisów co można a czego nie można robić w mundurze ale na pewno nie można się bić trzeba przestrzegać prawa harcerskiego, można chodzić na zbiórki, do kościoła, na apele itd.
odpowiedź 18 sierpnia 2014 przez użytkownika poziomka (209)   4 11 19
Aha, czyli zdejmujemy mundury i możemy spokojnie się bić i olewać prawo harcerskie? :P

Harcerzem jest się codziennie, mundur jest tylko fizycznym uzewnętrznieniem naszego sposobu postępowania. W dyskusji bardziej chodzi o bardziej szczegółowe dylematy o 'stylu bycia' osoby ubranej w mundur.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 786 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2019 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Druh_84 (107)   1 1 4
+1 głos
1 odpowiedź 852 wizyt
pytanie zadane 13 maja 2020 w Regulamin mundurowy przez użytkownika KreatywnaNazwa1234 (110)   1 1 3
+2 głosów
5 odpowiedzi 659 wizyt
pytanie zadane 21 czerwca 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Leila (120)   1 3 7
+1 głos
1 odpowiedź 774 wizyt
pytanie zadane 22 grudnia 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Druh_ananas (237)   7 12 18
0 głosów
1 odpowiedź 369 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...