• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


jak drużyna może zdobywać barwy??

+2 głosów
moja drużyna działa prawie osiem lat, mamy piękne granatowe barwy. ostatnio utworzyliśmy zastęp zuchowy który przerósł nasze najśmielsze oczekiwania i rozrósł sie tak że we wrześniu tworzymy odrębną gromadę.
kiedyś obok drużyny działała gromada zuchowa, jednak drużynowa wyjechałą nie znajdujac osoby ktora zajełaby sie zuchami. zuchy zostały wcielone do drużyny i tak sobie żyły aż do teraz.
kiedyś małe zuszki teraz już prawie dorosłe harcerki zainicjowały utworzenie zastępu. z przejęciem obrzędowości swojej macierzystej gromady. za moja zgodą i porozumieniem z byłą drużynową utworzyły zastęp, który od września stanie sie osobną jednostką.
Jesteśmy środowiskiem wiejskim i chcemy dalej tworzyć spójna całość. rada drużyny postanowiła ze w ramach solidarmości z gromadą do naszych chust doszyjemy żółto czerwone lamówki.
czy doszycie lamówek, fakt trzykolorowej chusty tzeba gdzieś zgłaszać. co drużyna musi zrobić żeby uzyskać pozwolenie na wprowadzenie nowego elementu do chust?
pytanie zadane 20 czerwca 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika basiaxxx91 (138)   1 1 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+3 głosów
Cześć!

Tytuł trochę rozmija się z pytaniem na końcu, więc jeśli nie odpowiem tak jak trzeba to proszę naprowadź mnie.

Nie musicie od nikogo uzyskiwać pozwolenia na zmianę barw! Taką decyzję podejmuje Rada Drużyny pod przewodnictwem lub we współpracy z drużynowym. Zmianę wypada zakomunikować wyżej, do szczepu jeśli w jakimś jesteście i do hufca, jednak... Decyzję podejmujecie sami i nikt nie musi Wam na to pozwalać. Inaczej miałaby się sprawa z numerem który nadaje komendant hufca i nazwą którą nadaje również on, choć na wniosek Waszej Rady Drużyny (może zmienić np. miano - nazwę zwyczajową jak leśne żbiki - lub przyjąć imię - bohatera).

Natomiast - tak jak harcerze mogą zdobywać barwy w drużynie i jak drużyna może zdobywać imię, tak i Wy możecie przyjęcie dodatkowego koloru od gromady też w pewien sposób zdobyć. Wystarczy ustalić, że aby zdobyć ten kolor każdy harcerz musi coś zrobić z zuchami i dla zuchów żeby ich dobrze poznać i pomóc na starcie. Taką kampanię przeprowadzacie sobie po prostu w drużynie a barwy nadawałaby Rada Drużyny lub drużynowy. Można to fajnie zrobić.

Pozdrawiam,
Adam.
odpowiedź 21 czerwca 2014 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   10 25 82
Dokładnie o to mi chodziło ;)

pomysł zdobywania dodatkowych barw wziął sie od harcerzy którzy już pomagają w zuchom. każdy jeden harcerz czuje sie odpowiedzialny za zuchy a poproszony o cokolwiek zrobi wszystko zeby zuchom było lepiej ;-)

to chyba tak wygląda wychowanie młodzieży przez młodzież i taki jest tego sens a chusty maja pokazać wspólnotę, braterstwo i jedność.

tylko tworząc coś nie chciałabym łamać regulaminu mundurowego, w  którym nie ma wzmianki na ten temat. a robienie czegoś przeciw prawu jest wg mnie mało harcerskie :) jeszcze raz dzieki za odpowiedz.

Podobne pytania

+6 głosów
3 odpowiedzi 1,101 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2013 w Drużyna przez użytkownika Dominika Czepło (161)   3 6 7
+1 głos
1 odpowiedź 224 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2020 przez użytkownika Lili_143 (110)   1 3
+7 głosów
1 odpowiedź 940 wizyt
pytanie zadane 2 grudnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Sławomir Delegiewicz (218)   3 7 13
+5 głosów
3 odpowiedzi 693 wizyt
pytanie zadane 1 września 2013 w Drużyna przez użytkownika Marlenn (3,915)   33 56 82
+3 głosów
5 odpowiedzi 2,922 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Marlenn (3,915)   33 56 82
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...