• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Próba harcerza a osoby dorosłe

+12 głosów
Jednym z wymagań do otwarcia próby przewodnikowskiej jest złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego. Jednakże zdarza się tak, że na ścieżkę instruktorską planują wstąpić dorosłe osoby (np. nauczyciele), biorą udział w kursach itp.

Jak z takimi dorosłymi pracować w kontekście próby przed złożeniem Przyrzeczenia Harcerskiego? W końcu pojmowanie takiego przyrzeczenia przez osobę dorosłą jest zupełnie inne, niż w przypadku młodych ludzi.

Czy macie jakieś doświadczenia w tym temacie? A może realizowaliście z takimi osobami próbę harcerki/harcerza? Lub w inny sposób przygotowywaliście ich do złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego?
pytanie zadane 18 czerwca 2014 w Próby przez użytkownika Gacek (9,220)  
Współczynnik akceptacji: 66%

edycja 20 czerwca 2014 przez użytkownika Gacek
   

1 odpowiedź

+3 głosów

Cześć!

Minęło kilka dni i nie ma odpowiedzi, a temat ciekawy i ważny - dlatego chętnie dorzucę kilka spostrzeżeń od siebie. Uprzedzam, że nie mam bezpośredniego doświadczenia z próbą dla dorosłego harcerza, choć przygotowuję się do prowadzenia takich myśląc o naborze instruktorskim w przyszłym roku.

Moim zdaniem próba taka musi zrealizować praktycznie te same cele co w przypadku młodszych harcerzy, tylko na wyższym poziomie:

  • Zapewnić, że probant będzie rozumiał sens i konsekwencje przyrzeczenia harcerskiego

Co w moim odczuciu przekłada się na dobre poznanie idei harcerskiej, szczególnie różnych komentarzy do Prawa Harcerskiego, ale też misji ZHP itp. Warto zaaranżować potem jakąś dyskusję wraz z nim, może w szerszym gronie na jakimś ognisku instruktorskim.

  • Sprawdzić czy nie będzie to pusty akt - to znaczy, czy probant jest gotów i faktycznie będzie chciał dostosowywać swoje życie do wymagań Prawa Harcerskiego

Innymi słowy powinna zawierać zadanie wymagające by zrobić już jakiś pierwszy krok w kierunku urzeczywistnienia tych ideałów w swoim życiu - a więc jakiejś konkretnej (wymagającej zaangażowania i odrobiny wysiłku) zmiany w sobie, jakiegoś konkretnego przedsięwzięcia na polu służby bliźnim lub tym podobne. W ten sposób probant pokaże też, czy naprawdę mu zależy. A my pokażemy mu, że Prawo Harcerskie dotyczy nie tylko szeregowych harcerzy i podstawą jego pracy jako harcerza będzie rozwój siebie ku tym ideałom - jest tu spore pole do nieporozumień.

  • Zapoznać probanta z zasadami panującymi w ZHP

Rozumiem przez to regulaminy umundurowania, musztry, stopni i sprawności (może warto by jakieś zdobył - zwłaszcza, jeśli ma wstępować potem na ścieżkę instruktorską), podstawowe zasady działania drużyn, szczepów i hufca itp. - tak aby stając się pełnoprawnym harcerzem potrafił również odpowiednio się odnaleźć w organizacji.

  • Dać probantowi posmakować czym jest harcerstwo wraz z kilkoma podstawowymi umiejętnościami harcerskimi.

W ten sposób sprawdzi czy harcerstwo jest faktycznie dla niego, a jeśli tak to złapie bakcyla. Bałbym się sytuacji, gdy dorosły zainteresowany harcerstwem na płaszczyźnie intelektualnej złoży przyrzeczenie... nie będąc wcześniej na prawdziwym biwaku, nie spędzając nocy w lesie, lub nie będąc na porządnym ognisku. Wkraczając na drogę harcerską przyjmujemy nie tylko ideały ale też pewien styl życia - warto poznać jego różne możliwe odcienie.

 

Natomiast nie pakowałbym na pewno do próby elementów związanych z przygotowaniem instruktorskim - jak metodyki, umiejętności prowadzenia zbiórek itp. - bo do tego są inne instrumenty metodyczne.

 

Tyle ode mnie. Czuwaj!

odpowiedź 23 czerwca 2014 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   10 25 82
Ha! Tu mnie masz. Dzięki!

Ale w takim razie brak mi dobrego określenia - bo ani podopieczny ani kandydat nie do końca oddaje sedno ;-)

Dlatego już nie zmieniam - jest zrozumiałe o co chodzi - ale następnym razem zadbam by nie popełnić tego błędu.
Tysiąc razy nie.
To, że pod druha slajdem pojawiły się trzy definicje słowa probant, nie znaczy, że w pełni opisują zbiór desygnatów nazwy. PROBANT, to każda osoba próbowana, biorąca udział w próbie. W przypadku próby harcerskiej, czy instruktorskiej, słowo jest jak najbardziej na miejscu.
Czuwaj !
~Wieczny Zuch

Podobne pytania

+4 głosów
2 odpowiedzi 557 wizyt
+3 głosów
1 odpowiedź 678 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2013 w Próby przez użytkownika paulita55 (331)   7 10 21
+8 głosów
4 odpowiedzi 1,043 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2015 w Harcerze przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,312)   20 46 139
+20 głosów
6 odpowiedzi 6,809 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 686 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2017 w Próby przez użytkownika juleczka234 (105)   1 1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...