• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Opiekun drużyny

+4 głosów
Cześć

Jeżeli mam 16 lat i chcę założyć drużynę harcerską to czy jej opiekun musi być harcerzem?
pytanie zadane 12 maja 2014 w Drużyna przez użytkownika DhMonia (160)   1 1 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

3 odpowiedzi

+4 głosów

Zgodnie z instrukcją działania drużyny jeśli drużynowy jest niepełnoletni, to właściwy komendant (de facto hufca) wyznacza pełnoletniego opiekuna, który składa pisemne zobowiązanie do pełnienia funkcji. Opiekun:

  • odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie członków drużyny
  • odpowiada za gospodarkę drużyny
  • czuwa nad prawidłowoœcią działań wychowawczych drużynowego

Zobowiązanie podpisywane przez opiekuna zawiera zapisy o odpowiedzialności na życie, zdrowie harcerzy, odpowiedzialność materialną, a także zobowiązanie do przestrzegania przepisów państwowych i ZHP w ramach pełnienia funkcji opiekuna.

Nie jest regulowane, że musi to być członek ZHP, więc może to być każda pełnoletnia osoba (teoretycznie). Niemniej, nawet jak jest to ktoś spoza ZHP (rodzic, znajomy etc.), to warto umówić spotkanie z komendantem hufca i uświadomić tą osobę, że musi przestrzegać naszych przepisów i oczekiwań co do postawy podczas zbiórek, biwaków etc.

odpowiedź 13 maja 2014 przez użytkownika cebul (10,518)   20 80 176
edycja 13 maja 2014 przez użytkownika cebul
+2 głosów

Zgodnie ze Statutem ZHP to Ty jako drużynowa masz mieć opiekuna, a nie drużyna.

A to istotna różnica.

 

§ 21
3.    Dla osób niepełnoletnich pełniących funkcję drużynowego komendant hufca wyznacza pełnoletniego opiekuna.

 

odpowiedź 20 lipca 2014 przez użytkownika harclot (2,580)   13 31 81
Jedno i tak się nie sprowadza do drugiego? Nawet jeśli na zbiórce nie ma drużynowego (a prowadzi ją przyboczny), to opiekun i tak musi być obecny.
Nie sprowadza. Przykładowo bardzo częsta bywa sytuacja gdy drużynowy ma np. 17 i pół roku a przyboczny ma już 18 lat (koledzy z klasy). Opiekun niepełnoletniego drużynowego nie ma jurysdykcji do działań pełnoletniego przybocznego.
W takiej sytuacji to wiadomo, ale częściej dochodzi do sytuacji, gdy przyboczny jest młodszy od drużynowego (chyba że mówimy o drużynie wędrowniczej). W takiej sytuacji ten przyboczny także potrzebuje opiekuna. Z zacytowanego przez druha zapisu nie wynika jednoznacznie, że ów opiekun wyznaczony zostaje drużynowemu, a nie samej drużynie.
Rety ! Co tu jest niejednoznaczne ? "... Dla osób niepełnoletnich pełniących funkcję drużynowego ...."
+1 głos
Nie. Opiekunem może być każda osoba pełnoletnia, czy to nauczyciel, inny harcerz, rodzic lub też znajomy ;)
odpowiedź 12 maja 2014 przez użytkownika Los Bananos (2,966)  

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 225 wizyt
pytanie zadane 18 czerwca 2015 w Drużyna przez użytkownika Filip Kobus (160)   1 5 9
+15 głosów
2 odpowiedzi 1,415 wizyt
pytanie zadane 29 sierpnia 2013 przez użytkownika piotr.pietrzak (1,214)   10 24 36
+1 głos
2 odpowiedzi 285 wizyt
pytanie zadane 3 października 2015 w Drużyna przez użytkownika dh_Bartek (115)   2 5
+1 głos
2 odpowiedzi 420 wizyt
pytanie zadane 8 czerwca 2015 w Drużyna przez użytkownika Burza24 (125)   3 6
+1 głos
1 odpowiedź 66 wizyt
pytanie zadane 28 lutego w Drużyna przez użytkownika n.kowzhp (120)   6
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...