• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy chorągiew może prowadzić składnice jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej?

+6 głosów
Czy obrót materiałami mundurowymi (prowadzenie składnicy) przez komendę chorągwi która nie prowadzi działalności gospodarczej jest zgodny z przepisami wewnątrz związkowymi i ustawą o stowarzyszeniach?
pytanie zadane 25 marca 2014 w Finanse przez użytkownika Witold Rząsa (164)   2 5 8
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

–1 głos
Chorągiew wg statutu ZHP ma osobowość prawną czyli jest stowarzyszeniem rejestrowym a zgodnie z ustawą Prawo o stowarzyszeniach art.33 : Majątek stowarzyszenia rejestrowego powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej. Ustawa ta dopuszcza również możność prowadzenia przez tego typu zrzeszenia działalności gospodarczej, z której zyski przeznaczane mogą być tylko i wyłącznie na działalność statutową stowarzyszenia.  Nie wyklucza również możliwości otrzymywania przez stowarzyszenia państwowych dotacji.
odpowiedź 23 kwietnia 2014 przez użytkownika Japycz (236)   3 8 16
Pytanie dotyczy sytuacji gdy chorągiew NIE prowadzi działalności gospodarczej.
Jeżeli nie prowadzi działalności to można to potraktować chyba jako własna działalność lub dochody z majątku czyli chorągiew musiałaby zakupić umundurowanie które weszłoby w skład jej majątkui je sprzedawać
Dochód z majątku to np. czynsz z wynajmowanych lokali. Sprzedaż majątku z zyskiem bez odprowadzenia odpowiednich podatków jest przestępstwem, zwłaszcza, gdy kupujemy na stan celem dalszej odsprzedaży (czyli prowadzimy działalność gospodarczą) i był na stanie krócej niż bojaże pół roku.

Działalność własna to (o ile dobrze rozumiem), zarabianie na podstawowej działalności statutowej. Czyli np.  pieniądze z obozów dla członków. Ale jeśli organizujemy takie obozy dla osób spoza ZHP to wymaga to opodatkowania.

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 861 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2014 w Finanse przez użytkownika Witold Rząsa (164)   2 5 8
+1 głos
2 odpowiedzi 1,327 wizyt
pytanie zadane 23 listopada 2013 w Finanse przez użytkownika paniGor (114)   1 1 3
+5 głosów
1 odpowiedź 699 wizyt
pytanie zadane 13 września 2013 w Finanse przez użytkownika Petrus (537)   4 22 29
+5 głosów
3 odpowiedzi 1,009 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2013 w Finanse przez użytkownika Yelle (2,054)   30 60 85
+2 głosów
0 odpowiedzi 241 wizyt
pytanie zadane 12 sierpnia 2014 przez użytkownika Marlenn (3,910)   20 56 82
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...