• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Akcja zarobkowa a brak działalności gospodarczej.

+4 głosów

Czuwaj! 

Moje pytanie wiąże się z planowaniem pozyskania środków na działalność drużyny (choć hufca pewnie też).

Czy w Chorągwi, która nie prowadzi działalności gospodarczej drużyny/hufce bądź inna jednostka mogą organizować akcje zarobkowe? Jeśli tak to w jaki sposób ją rozliczać? Jeśli nie to co radzicie w takiej sytuacji? 

Instrukcja finansowa mówi: 

"Jednostki organizacyjne mogą za zgodą komendanta i skarbnika chorągwi lub osoby przez nich upoważnione, prowadzić działalność zarobkową z zastrzeżeniem, że dochód z tej działalności służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków organizacji (na podstawie art. 34 ustawy Prawo o stowarzyszeniach). Szczegółowe rozliczenie działalności zarobkowej drużyny zostanie określone przez komendanta i skarbnika chorągwi lub osoby przez nich upoważnione.

Działalnością zarobkową objęta jest również (np. akcja “znicz”, prowadzenie pola namiotowego przy obozie, odpłatne świadczenie usług przy różnego rodzaju uroczystościach, rocznicach, koncertach, sprzedaż przy takich okazjach wydawnictw, napojów, znaczków okolicznościowych itp.).

Działalność zarobkowa wymaga fakturowania wpływów i naliczania podatku VAT zgodnie z przepisami „Ustawa o podatku od towarów i usług” oraz terminowych rozliczeń."*

Ustawa z kolei w Art. 34 mówi:

"Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków."*

*pogrubienia moje

 

pytanie zadane 24 marca 2014 w Finanse przez użytkownika Witold Rząsa (164)   2 5 8
Współczynnik akceptacji: 0%
   
O jakich konkret akcjach mówisz? Bo różne akcje różnie się rozlicza.

Na wstępie podkreślę, że chodzi mi o akcje zarobkowe a nie o zbiórki publiczne ponieważ, akcja według mnie prócz przyniesienia określonego zysku finansowego, ma osiągnąć przede wszystkim efekt wychowawczy (wiem że pieniądze nie biorą się z leżenia i myślenia o tym na co by je wydać a z pracy)

Głównie chodzi o dwa rodzaje akcji:

1. Handlowe - gdzie taniej kupujemy drożej sprzedajemy (ze sprzedażą efektów pracy harcerzy włącznie) np. Akcja Znicz czy sprzedaż karmników dla ptaków wykonanych przez harcerzy.

2. Usługowe - kiedy świadczymy usługę np. prowadzimy animację w czasie imprezy masowej, zbiory owoców, prowadzenie warsztatów, prowadzenie pola namiotowego przy obozie.

Dla mnie istnieje jedna słuszna droga rozliczanie takiej działalności FV lub inny rachunek.

Jeśli istnieje inny sposób aby to zrobić w ramach Naszego Stowarzyszenia proszę o podpowiedź.

Istnieją dwa sposoby, który jest jazdą po bandzie i działa fajnie, póki nikt się nie przyczepi. W przypadku działalności usługowej - da się zrobić.

1) świadczysz nieodpłatną usługę - odbiorca przekazuje darowiznę (z umową darowizny itp. - rzeczową lub finansową)

2) sprzedajesz cegiełki (zarejestrowana zbiórka publiczna) - nieodpłatnie pozwalasz nocować na polu namiotowym przy obozie.

Sposobów nieskazitelnie czystych etycznie niestety w takiej sytuacji nie ma - w każdym razie ja nie znam.
Druhu specjalnie podkreśliłem, iż nie interesuje mnie zbiórka publiczna gdyż organizowanie tego w ten sposób jest nie wychowawcze a o aspekt wychowania ekonomicznego mi chodzi przede wszystkim.

 

Według moich danych sprawa dotyczy 4 Chorągwi więc liczyłem iż sprawa jest dobrze rozeznana.

(Może uda się poprosić kogoś z GK by odniósł się do sprawy)
Zrozumiałem, o co pytałeś, i tego właśnie dotyczyła moja odpowiedź.

Z wychowawczego punktu widzenia moim zdaniem nie ma różnicy, czy ktoś może rozbić namiot na Waszej bazie, dostając za to fakturę VAT czy cegiełkę za 5 złotych. Tak samo nie ma różnicy czy za to, że będziecie animować, firma której animujecie otrzyma FV czy umowę darowizny. Mówię Tobie to konkretnie na przykładach, z którymi spotkałem się jako skarbnik hufca - drużyny tak rozliczały swoje akcje i na poziomie rozliczenia w chorągwi nie było z tym problemu, a są to formy rozliczenia dostępne w chorągwiach, w których nie prowadzi się działalności gospodarczej. Bo i tak niezależnie od tego, czy to są cegiełki, FV, rachunek czy umowa darowizny, to powstaje to na poziomie hufca, a nie drużyny - jaka jest więc różnica w oddziaływaniu wychowawczym?
Różnica jest w tym czy płacisz podatek. Jeśli go płacisz to usługa jest droższa lub zarabiasz mniej. Jeśli nie płacisz to jest to nie poprawne. Jak rozumiem druh chce nauczyć swoich harcerzy legalnie pracować a nie w szarej strefie, a no rozliczanie się przez zbiórki publiczne albo darowizny to trochę obchodzenie prawa. Z drugiej strony powinniśmy na Akcji Znicz wystawiać paragony z kasy fiskalnej żeby było to "akcja zarobkową".
żadnych cegiełek nie trzeba sprzedawać przy obozie, wystarczy przyjmowanie opłat ustalonych przez komendę obozu na druk KP.

 

jeśli chodzi o usługi świadczone przez nas to najlepszy sposób to albo darowizna, albo umowa o dzieło z hufcem (jeśli KH ma upoważnienie z KCh do podpisywania takich umów)

jeśli chodzi o sprzedaż to by było to w 100% legalne to w grę wchodzi tylko kasa fiskalna.

1 odpowiedź

+2 głosów
Wszystko zależy od charakteru akcji. Jeśli sprzedajecie wytworzone przez siebie karmniki lub animacje to można to podciągnąć wg mnie pod działalność odpłatną (ale nie gospodarczą) ale jeśli sprzedajecie znicze wcześniej zakupione lub okładki na książki które dostaliście od jakiejś firmy jako darowiznę to jest to już działalność gospodarcza. To że ustawa mowi, że stowarzyszenia mogą prowadzić działalność gospodarczą znaczy ze mogą zarejestrować taka działalność i wtedy ją prowadzić - wymaga to odpowiednich wpisów w statucie organizacji oraz dodatkowej opłaty w KRS. Więcej znajdziesz tu: http://poradnik.ngo.pl/x/470091
odpowiedź 18 kwietnia 2014 przez użytkownika Agnieszka Sowińska (922)   3 5 21

Podobne pytania

+6 głosów
1 odpowiedź 298 wizyt
+5 głosów
1 odpowiedź 939 wizyt
pytanie zadane 13 września 2013 w Finanse przez użytkownika Petrus (537)   5 22 29
0 głosów
1 odpowiedź 237 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2017 w Finanse przez użytkownika eKamil (162)   1 7 13
0 głosów
1 odpowiedź 299 wizyt
pytanie zadane 21 marca 2016 w Finanse przez użytkownika minimini (147)   3 13 17
+4 głosów
1 odpowiedź 343 wizyt
pytanie zadane 16 listopada 2013 w Finanse przez użytkownika Marlenn (3,915)   26 56 82
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...