• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Opiekun a stopień przewodnika

+9 głosów
Czy pełnoletni instruktor harcerski w stopniu przewodnika potrzebuje dodatkowych uprawnien, by w trakcie HAZ/HAL pełnić funkcję wychowawcy?
pytanie zadane 19 lutego 2014 w HAL/HAZ przez użytkownika Los Bananos (2,966)  
Współczynnik akceptacji: 60%

zmienione kategorie 19 lutego 2014 przez użytkownika Gacek
   

4 odpowiedzi

+13 głosów
 
Najlepsza

Zgodnie z rozporządzeniem MEN (§ 12 ust. 1 pkt 5) wychowawcą w formie wypoczynku może być instruktor harcerski w stopniu co najmniej przewodnika, który (§ 12 ust. 2) ma ukończone 18 lat i wykształcenie min. średnie (wymóg wykształcenia nie dotyczy form organizowanych przez organizacje harcerskie - § 12 ust. 3).

Tak więc, odpowiadając wprost na Twe pytanie - nie, nie trzeba żadnych dodatkowych uprawnień aby pełnoletni pwd. był wychowawcą na formie wypoczynku. Kuratorium oświaty wymaga potwierdzenia statusu i stopnia instruktorskiego - sprawdza się tu książeczka instruktorska albo stosowne zaświadczenie komendanta hufca.

odpowiedź 19 lutego 2014 przez użytkownika cebul (10,518)   20 80 176
wybrane 19 lutego 2014 przez użytkownika Los Bananos
Rozumiem że wiesz to tez z własnego doświadczenia? Pytania zadałem głównie jak to wygląda z punktu widzenia Kuratorium. Tak jak po kursie wychowawcy masz dyplom, który załączasz przy zgłoszeniu jako opiekun, to czy 'zwykła' książeczka instruktorska, lub też samo zaświadczenie komendanta jest wystarczające? Dyplom wychowawcy jest dokumentem państwowym, zatem czy na równi z nim jest stopień instruktorski harcerski?
Tak. W rozporządzeniu wyraźnie napisano, że instruktor harcerski ma uprawnienia wychowawcy kolonijnego. Potrzebujesz więc jakiegoś zaświadczenia, że jesteś instruktorem harcerskim. Wg przepisów ZHP takim zaświadczeniem jest książeczka instruktorska.
I z doświadczenia wiem też, że taka książeczka dla kuratorium wystarczy
No i o to chodziło! <klepniecie w lewe ramię> <------najwyższa nagroda w 23 DW 'Carpe Diem'
Dzięki ;)
Jeszcze jedno- czy w wypadku bycia instruktorem to funkcja wychowawcy liczona jest dożywotnio, czy np. tylko gdy się pełni służbę instruktorską/ ma się zapłacone składki itp?
W przypadku ZHP: niezapłacone składki -> brak członkostwa -> nie jest się instruktorem -> podstawa do zakwestionowania uprawnień. Możliwe, że kuratorium się nie połapie, ale na miejscu organizatora nie podejmowałbym takiego ryzyka.
Tak, już wiele razy takich wychowawców mieliśmy i książeczka instruktorska lub zaświadczenie komendanta hufca były akceptowane. Uprawnienie wynika wprost z rozporządzenia - aktu prawa państwowego, więc kuratoria muszą to uznawać i nie mają prawa wymagać kursu wychowawców kolonijnych. Co do składek etc., to przychyliłbym się do zdania royasa.
+3 głosów
Nie.

 

Za to phm, żeby być kierownikiem, musi mieć ukończony kurs kierowników.
odpowiedź 19 lutego 2014 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,237)  
Ale w jaki sposób odnosi się do tego Kuratorium Oświaty? Bo to ono jest ostatecznie instytucją która zezwala na takie działanie (nawet w przypadku gdy zgłaszacie to przez chorągiew / hufiec).
Ewentualnie jakaś podstawa prawna.

Chodzi oczywiście o uprawnienia Wychowawcy, a nie kierownika ;).
http://wypoczynek.men.gov.pl/images/stories/rozporzadzenie/rozporzdzenie-ujednoliconyok.pdf

§ 12. 1. Wychowawcami w różnych formach wypoczynku mogą być:
(...)
5) instruktorzy harcerscy w stopniu co najmniej przewodnika;

W zgłoszenie do kuratorium w uprawnienia zawsze wpisujemy coś w stylu "instruktor harcerski, nr książeczki instruktorskiej ...."
Co więcej - dalej jest napisane, że wychowawca powinien mieć wykształcenie co najmniej średnie, za wyjątkiem instruktorów na wyjazdach harcerskich (czyli takich, których organizatorem jest ZHP, ZHR lub inna organizacja) - czyli nam wystarczy 18 lat, bez ukończenia szkoły średniej.
+3 głosów
Zwracam uwagę na nowelizację ustawy http://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/wypoczynek-rozporzadzenie.html

Wstępnie mam coś takiego:

http://imgur.com/585jpQa

poparte tym: http://zhp.pl/2015/bezpieczniejszy-wypoczynek-zmiany-w-rozporzadzeniu-ministerstwa-edukacji/

Wnioski:

-Kurs kierowników/ opiekunów będzie cięższy, bardziej rozbudowany i droższy.

-Przewodnicy nie potrzebują kursu jeżeli prowadzą wypoczynek z harcerzami (tak jak było).

-Podharcmistrz w tej samej sprawie nie potrzebuje kursu kierowników wypoczynku.

-Wykształcenie średnie nie jest wymagane jeżeli chodzi o instruktorów harcerskich - ale 18 lat już tak.

Zostało w sumie po staremu, ale polecam komuś kto się zna na prawie więcej niż ja zaglądnąć do nowelizacji
odpowiedź 17 marca 2015 przez użytkownika khashishin (1,241)   5 13 31
edycja 17 marca 2015 przez użytkownika khashishin
–2 głosów

Mam jeszcze wątpliwość co do zapisu: formach wypoczynku

prowadzonych przez organizacje harcerskie.



oznacza to, że wystarczy aby zostało zorganizowane przez organizacje harcerskie czy faktycznie muszą to być harcerze?

Mam na myśli stanice na których organizowane jest pogodne lato/ półkolonie etc. Co z pracą instruktora harcerskiego na takich formach wypoczynku?


 
 
odpowiedź 19 marca 2015 przez użytkownika dh. Robert (221)   1 5 14
To mi nie wygląda na odpowiedź, tylko na nowe pytanie... Nie odpowiada się pytaniem na pytanie... ;)

W skrócie, prowadzone przez organizacje harcerskie oznacza że wypoczynku nie prowadzi szkoła, stowarzyszenie tylko ZHP, wg ustawy organizatorami mogą być szkoły i placówki, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.
Oznacza że w najwęższej definicji że organizatorem takiej imprezy musi być Komenda hufca, czy jakakolwiek jednostka harcerska która może taką imprezę zorganizować która działa w naszym przypadku z ramienia stowarzyszenia nazywanego: Związkiem Harcerstwa Polskiego ;)
(kierownik też powinien być harcerzem z phm najlepiej)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 226 wizyt
pytanie zadane 24 czerwca 2017 przez użytkownika koniara (121)   2 8
+1 głos
1 odpowiedź 144 wizyt
pytanie zadane 17 października 2018 w Próby przez użytkownika Wojtek Krawczyk (204)   2 5 12
–1 głos
1 odpowiedź 305 wizyt
pytanie zadane 7 września 2017 w Próby przez użytkownika Pestka (1,127)   9 50 67
+1 głos
1 odpowiedź 581 wizyt
pytanie zadane 7 września 2017 w Próby przez użytkownika Pestka (1,127)   9 50 67
0 głosów
1 odpowiedź 262 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...