• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy drużyna działająca za granicą może nosić mundury ZHP i plakietki WAGGGS/WOSM?

+7 głosów
Pytanie jest inspirowane konkretnym przypadkiem, ale chodzi mi o ogólne mozliwość.

Jest drużyna działająca przy polskiej parafi na zachodzie Europy. Chodzą w munudrach ZHP z plakietkami WOSM i WAGGGS. Czy jest możliwe, że to wszystko jest formalnie poprawne, pozałatwiane? Czy raczej lekko naciągane?
pytanie zadane 13 lutego 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (20,456)  
Współczynnik akceptacji: 38%
   
Ale do jakiej organizacji należą? Bo ZHPpgk chyba nie jest członkeim WOSM/WAGGS. A w ZHP nie ma możliwości w przepisach działania poza strukturami (no chyba, że GK wyrazi zgodę i taka drużyna będzie podlegać bezpośrednio pod nich)
Jest taka drużyna w Paryżu.
Właśnie nie wiem z jakiej organizacji i czy w ogóle z jakiejkolwiek. Wydaje się, że to o czym pisze cebul to jedyne w pełni poprawne rozwiązanie. A ta w Paryżu to właśnie taka ZHP dla osób mieszkających czasowo we Francji i działająca za zgodą francuskiego skautingu?
Jest taka drużyna w Bredzie w Holandii. Należą jednocześnie do organizacji holenderskiej i do ZHP, noszą mundury ZHP z flagą i jakieś elementy holenderskie. Podlegają pod hufiec w Poznaniu, tam w każdym razie mają siostrzaną drużynę i podobną symbolikę środowiska i z nimi jeżdżą na obozy w PL. Można ich na fb znaleźć.

1 odpowiedź

+4 głosów
 
Najlepsza

W Statucie ZHP mamy na ten temat dwa zapisy:

§1 ust. 4:

ZHP działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W wyjątkowych wypadkach ZHP może działać za granicą z ograniczeniami wynikającymi z § 16 ust. 2.

§ 16 ust. 2:

Osoby pochodzenia polskiego, mieszkające czasowo za granicą, mogą należeć do jednostek ZHP prowadzących działalność za granicą za zgodą właściwej terytorialnie organizacji skautowej, należącej do WOSM i/lub WAGGGS.

Jak widać, jest więc możliwe, aby jednostka ZHP prowadziła działalność poza granicami kraju o ile uzyska zgodę właściwej terytorialnie organizacji należącej do WOSM/WAGGGS. W takim przypadku mogą być normalnie noszone mundury ZHP oraz inne oznaczenia. Pytanie na ile jest to pobyt czasowy i gdzie w naszej strukturze umocowana jest taka jednostka ZHP.

odpowiedź 13 lutego 2014 przez użytkownika cebul (10,518)   20 80 176
wybrane 13 lutego 2014 przez użytkownika royas

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 458 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Mayy Ukkel (171)   3 7 12
+8 głosów
3 odpowiedzi 523 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2013 przez użytkownika Krzysztof Urbaniak (719)   9 26 39
0 głosów
2 odpowiedzi 127 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2017 przez użytkownika iśćwświat (119)   1 4 7
+8 głosów
1 odpowiedź 376 wizyt
pytanie zadane 13 lutego 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (20,456)   60 249 454
0 głosów
2 odpowiedzi 254 wizyt
pytanie zadane 29 lipca 2016 w Próby przez użytkownika GabiAbiBi (105)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...