• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Na co można przeznaczyć pieniądze z 1% dla OPP

+7 głosów
Czuwaj!

Moje pytanie jest następujące- na co dużynowy może przeznaczyć pieniądze, które jego drużyna otrzymała dzięki wpłatom 1% podatników na rzecz danej drużyny?

Słyszałem kiedyś, że należy przeznaczyć je na cele statutowe-co więc zawiera się w nich? Gdy kupiliśmy (kadra drużyny) z tych pieniędzy materiały plastyczne dla drużyny, komendant hufca stwierdził, że nie zawierają się one w możliwościach wydania tych pieniędzy, sam do końca nie wiedząć, co można za nie kupować.

Co więc kadra drużyny może, a czego nie może zakupić za kwotę, którą otrzymała?

Z góry dziękuję za odpowiedź!
pytanie zadane 6 lutego 2014 w Finanse przez użytkownika abc (427)   6 18 23
Współczynnik akceptacji: 33%
   

1 odpowiedź

+1 głos
Cele statutowe to te, które wynikają z celów organizacji opisanych w statucie, czyli szeroko pojęte wychowanie. Cała działalność harcerska to działalność statutowa, więc można wydać to na prawie wszystko.

Materiały wykorzystywane na zajęciach to zdecydowanie cel statutowy. Tak samo przedmioty trwałe kupowane na stan drużyny (np. namioty, sprzęt), wyjazdy, dofinansowanie munduru...

Jeśli masz wątpliwości to zajrzyj do statutu, par. 3 (cele) i par. 4 (konkretne działania). Jeśli dany wydatek jest związany z którymś pkt. par. 4 to jest to cel statutowy. Jeśli nie to trzeba uzasadnić, dlaczego dany wydatek jest związany z par 3.
odpowiedź 6 lutego 2014 przez użytkownika qj0n (15,616)  
a czy jest to gdzieś zapisane? jakiś przepis, ustawa, która mówi o tym , na co organizacja pozarządowa może przeznaczyć pieniądze z 1%?
Art. 27 ustawy o OPP.
wynika z tego, że można te pieniądze przeznaczyć na wszystko, byle byłoby to związane z działalnością drużyny - dzięki za odpowiedzi! :)
No nie do końca. Możesz np. przeznaczyć na zakup sprzętu, np. obozowego, ale już na zakup polarów dla drużyny nie (bo wtedy członkowie czerpią osobistą korzyść z tego). Tutaj trzeba uważać.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 427 wizyt
pytanie zadane 31 października 2014 w Finanse przez użytkownika Olq (227)   3 13 19
0 głosów
3 odpowiedzi 229 wizyt
pytanie zadane 16 października 2014 w Finanse przez użytkownika Olq (227)   3 13 19
0 głosów
1 odpowiedź 207 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2016 w Finanse przez użytkownika jack741 (338)   2 15 20
+5 głosów
3 odpowiedzi 215 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Lilyan (177)   2 5 7
+10 głosów
2 odpowiedzi 244 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2013 przez użytkownika Ad Hd (154)   1 3 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...