• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Niezrzeszony na WKPP.

+8 głosów
Wiem, że osoba niezrzeszona w ZHP czasami może jechać na Wędrowniczy Kurs Pierwszej Pomocy HSR jako kursant.
Ale co z osobami, które ukończyły kursy ratownicze i są ratownikami (np. WOPR, GOPR) i chciałby jechać jako kadra pomocnicza? Mogą?
pytanie zadane 22 stycznia 2014 przez użytkownika kall (319)   4 11 17
Współczynnik akceptacji: 17%
   

3 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza

Nigdzie nie jest napisane, że osoba niezrzeszona w ZHP nie może wziąć udziału w Wędrowniczym Kursie Pierwszej Pomocy w charakterze kadry pomocniczej. Jest to kwestia dogadania się z szefem szkolenia, z tym, że pewnie pierwszeństwo będą miały osoby będące członkami Związku.

Regulamin Instruktorski Harcerskiej Szkoły Ratownictwa za to mówi:

§ 1
Status „potencjalny instruktor”

(...)
4. Członkowie ZHP mający, na podstawie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 roku (Dz.U. z 2006r. Nr 191), prawo realizować zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy, mogą brać udział w kursach pierwszej pomocy HSR jako kadra pomocnicza w celu uzyskania statusu IP i tym samym ubiegać się o udział w kursie instruktorskim HSR nie posiadając odznaki Ratownika ZHP.

oraz

§ 2
Warunki uczestnictwa w kursie instruktorskim HSR

Warunkiem uczestnictwa w kursie instruktorskim HSR jest:
(...)
b) członkostwo w Związku Harcerstwa Polskiego,
(...)

czyli jasnym jest, że z godnie z Regulaminem Instruktorskim osoba niezrzeszona nie może ubiegać się o status Instruktora Potecjalnego oraz nie może zostać Instruktorem HSR.

 

A przy okazji obalę jeden mit: nie każdy członek ZHP musi ukończyć WKPP, aby zostać Insruktorem HSR. Ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki systemu mają ułatwioną drogę do zostania Instruktorem HSR i takowego kursu kończyć nie muszą. Szczegóły znajdują się tutaj: http://www.hsr.zhp.pl/index.php?do=download_binary&navi=0100,0005,0001&id=1800

odpowiedź 15 lutego 2014 przez użytkownika LennCart (335)   4 5 15
wybrane 16 lutego 2014 przez użytkownika royas
0 głosów
Uprawnienia zdobyte w WOPR czy GOPR są tolerowane na zewnątrz organizacji i umorzliwiają ratownikom wykonywanie pracy. Według mnie mogą być kadrą pomocniczą, ponieważ osoby które są ratownikami mają styczność z ratowaniem życia. I posiadają często większe doświadczenie niż osoby które są ratownikami wewnątrz organizacji(Młode osoby z odznaką które wyłącznie w swoich środowiskach służą za ratowników gdzie rzadko się zdarzają jakieś wypadki a jak się żadko zdarzają).
Natomiast nie wiem jak to formalnie wygląda, i jakie przepisy określają kto może być kadrą pomocniczą na kursie wewnętrznym.
odpowiedź 23 stycznia 2014 przez użytkownika dh. MIeczysław (226)   3 6 14
–3 głosów
Z tego co wiem zasady są proste.

Mimo, że ktoś jest turbo państwowym ratownikiem to jednak nie jest to ratownik HSR. Żeby być KP, IP czy instruktorem HSR trzeba zacząć od zera. Najpierw WKPP w charakterze kursanta a potem w górę.

Polecam lekturę: http://natropie.zhp.pl/index.php/archiwa/fajny-order-tylko-po-co/
odpowiedź 9 lutego 2014 przez użytkownika Arkadiusz Jan Wydro (118)   2 4 6
Nie mogę się zgodzić. Ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki systemu mają ułatwioną drogę do zostania Instruktorem HSR i takowego kursu kończyć nie muszą. Szczegóły znajdują się tutaj: http://www.hsr.zhp.pl/index.php?do=download_binary&navi=0100,0005,0001&id=1800

I mała pierdoła, ale warto zwrócić na to uwagę: nie ma czegoś takiego jak ratownik HSR. Jest Ratownik ZHP.
Proponuję dodać powyższy komentarz jeszcze raz jako odpowiedź na pytanie.
dziękuję za sugestię. odpowiedź dodana

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 214 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2019 w Próby przez użytkownika Zalogowany_w_ZHP (110)   1 2 5
0 głosów
1 odpowiedź 299 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2018 przez użytkownika Buqelemun (115)   3 5
0 głosów
1 odpowiedź 252 wizyt
pytanie zadane 25 maja 2017 przez użytkownika gabriela (123)   1 3 5
+1 głos
1 odpowiedź 509 wizyt
pytanie zadane 9 lipca 2018 przez użytkownika Yuriko Horigoshi (120)   1 3 6
+1 głos
1 odpowiedź 456 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2018 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Moocia (112)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...