• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy drużyna z miasta x (w którym jest hufiec) może działać pod Chorągwią?

+9 głosów
Na kursach zawsze jest powiedziane, że nawet pod GK ale jak to wygląda?
pytanie zadane 6 stycznia 2014 w Drużyna przez użytkownika pwdinstruktor (150)   3 5
Współczynnik akceptacji: 0%

zmienione kategorie 6 stycznia 2014 przez użytkownika Gacek
   
Pytanie zasadnicze - po co i dlaczego? Może rozwiązanie problemu jest zupełnie inne?

2 odpowiedzi

+3 głosów

Z formalnego punktu widzenia nie jest to całkowicie wykluczone (patrz odpowiedź cebula), ale w znanej mi praktyce niemal się nie zdarza, a zapis Statutu jest stosowany tylko do kręgów.

Uzasadnienie jest bardzo proste: chorągiew nie jest w stanie zastąpić hufca w relacji z drużyną, ponieważ nie ma środków ani kadry do wspierania drużyn. Kadra chorągwi pracuje generalnie z kadrami hufców, żeby te dobrze wspierały drużynowych. Konieczność prowadzenia bezpośredniej pracy z jedną drużyną nijak do organizacji całego tego systemu nie pasuje.

Przy kręgach ten problem nie występuje, dlatego krąg instruktorski, seniora czy nawet akademicki przy chorągwi mają sens.

odpowiedź 6 stycznia 2014 przez użytkownika vanadey (13,327)   16 73 246
edycja 6 stycznia 2014 przez użytkownika vanadey
+2 głosów

W Statucie ZHP mamy:

§ 30

2. Rozpoczęcie działalności podstawowej jednostki organizacyjnej ZHP wymaga zgody właściwego komendanta hufca. W szczególnie uzasadnionych wypadkach utworzenie podstawowej jednostki organizacyjnej może nastąpić także za zgodą komendanta chorągwi albo Naczelnika ZHP.

Nie jest sprecyzowane, co należy rozumieć przez "szczególnie uzasadniony wypadek". Niemniej, jeśli takowy wystąpi, to drużyna może działać "pod chorągwią/GK" i "właściwym komendantem" we wszelkich przepisach jest komendant chorągwi/Naczelnik ZHP. Szczegółowe zasady funkcjonowania uzgadnia się także z tą osobą.

Tak jak zauważył vanadey - głównie stosuje się to do kręgów. Ja nie spotkałem się z drużynami/gromadami przy KCh/GK - pewnie ze względów wskazanych przez Andrzeja.

odpowiedź 6 stycznia 2014 przez użytkownika cebul (10,518)   20 80 176
edycja 6 stycznia 2014 przez użytkownika cebul

Podobne pytania

+5 głosów
2 odpowiedzi 297 wizyt
pytanie zadane 13 września 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Petrus (537)   4 22 29
+5 głosów
2 odpowiedzi 597 wizyt
pytanie zadane 14 czerwca 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika abc (427)   6 18 23
0 głosów
2 odpowiedzi 128 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2016 w Drużyna przez użytkownika iśćwświat (119)   3 7
+2 głosów
1 odpowiedź 143 wizyt
+8 głosów
4 odpowiedzi 597 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2014 w Finanse przez użytkownika SHZB (145)   1 2 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...