• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Działalność Harcerskiego Klubu Ratowniczego-gdzie?

+4 głosów

"Klub prowadzi działalność w oparciu o plan pracy przedstawiony właściwej komendzie. Plan pracy powinien być tak skonstruowany, aby poprzez zdobywanie sprawności, odznak specjalistycznych i uprawnień państwowych, jego członkowie realizowali wybraną specjalność i podnosili swoje kwalifikacje."

 

Zapis dość jasny-jednak mam wątpliwości co do "właściwej komendy". 

Wiekszość klubów działa przy Hufcach, ale czy mogą działać również przy Chorągwi? I co wtedy jest właściwą komenda- Komenda Chorągwi, czy Komenda Inspektoratu Ratowczniego danej Chorągwi? 

Drugie- co jeśli klub działa, jednak postanawia z Hufca się przenieść pod Chorągiew? 

pytanie zadane 24 listopada 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Adhde (264)   1 3 14
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+3 głosów

Mam trochę odmienne zdanie niż cebul. Klub specjalnościowy nie jest PJO z kilku powodów, m.in. bo nie działa na zasadach kręgu.

Jego działanie reguluje nie Instrukcja działania kręgu, a wyłącznie cytowane przez Ciebie Zasady pracy specjalności, w których stoi:

1.7. Jeżeli w niniejszym dokumencie mowa jest o właściwym komendancie dotyczy to komendanta hufca lub chorągwi, który powołał daną jednostkę.
[...]
3.1. Harcerski Klub Specjalnościowy (zwany dalej Klubem) może być powołany przez właściwego komendanta [...]

Stąd wynika, że klub zupełnie legalnie może działać przy hufcu lub choragwi. Często zresztą ma to głęboki sens, gdy w małych hufcach nie ma dość zasobów ani dość chętnych do prowadzenia działalności specjalnościowej na przyzwoitym poziomie. (Na pewno właściwą komendą nie jest nigdy komenda inspektoratu).

Co do przenoszenia się spod hufca pod chorągiew, podchodziłbym do sprawy tak jak przy przenoszeniu się drużyny: przede wszystkim, za zgodą wszystkich trzech stron.

 

odpowiedź 24 listopada 2013 przez użytkownika vanadey (12,936)   16 73 238
Przy hufcach zazwyczaj działaja, bardziej wprost myślałam- czy mogą działac przy chorągwi. Dlaczego- bo w hufcu moze byc własnie za mało ludzi do porzadnego prowadzenia zajęć, pozatym... polityka.
To mniej więcej napisałem, odwołując się do sytuacji w małych hufcach...  ;)
0 głosów

Co prawda, klub nie jest wprost podstawową jednostką organizacyjną ZHP, ale myślę, że w pewnym przybliżeniu można tu odnieść się do zapisów Statutu ZHP:

§ 30

1. Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi ZHP są:

  • gromady, drużyny lub kręgi,
  • inne jednostki działające na zasadach drużyny lub kręgu.

2. Rozpoczęcie działalności podstawowej jednostki organizacyjnej ZHP wymaga zgody właściwego komendanta hufca. W szczególnie uzasadnionych wypadkach utworzenie podstawowej jednostki organizacyjnej może nastąpić także za zgodą komendanta chorągwi albo Naczelnika ZHP.

Jeśli więc są jakieś szczególne przesłanki, to klub specjalnościowy może być przy chorągwi/GK, ale co do zasady, kluby powinny być w hufcach, bo w sumie tam też jest większość ich potencjalnych członków.

 

W drugiej kwestii - ciężko mi znaleźć jakieś sensowne argumenty, ale jeśli takowe się znajdą, to można by tak zrobić, ale to raczej na zasadzie rozwiązania jednostki w hufcu i powołania w chorągwi.

odpowiedź 24 listopada 2013 przez użytkownika cebul (10,498)   19 80 176

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 26 wizyt
pytanie zadane 2 dni temu w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika violq (139)   1 6 10
+1 głos
1 odpowiedź 91 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 100 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 140 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2014 w HAL/HAZ przez użytkownika soleil1 (171)   3 7
0 głosów
1 odpowiedź 84 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...