• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


"Członkowie mający opłacone składki członkowskie" w Statucie

+6 głosów
Czy kilkukrotnie powtażający się zwrot "członkowie ZHP mający opłacone podstawową składkę członkowską", w Statucie i w propozycjach zmian na najbliższym zjeździe, ma jakiś głębsze znaczenie? Czy w świetle obecnie obowiązującego statutu można być członkiem ZHP bez opłaconej składki podstawowoej?
pytanie zadane 25 października 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (20,719)  
Współczynnik akceptacji: 38%
   

2 odpowiedzi

+3 głosów
 
Najlepsza

Moim zdaniem nie mają głębszego znaczenia i są jedynie wynikiem nieuwagi delegatów. To pozostałość dawnego rozwiązania, gdzie nieopłacenie składki w terminie mogło być powodem skreślenia delikwenta z listy członków. Obecnie dzieje się to automatycznie i dlatego ten zapis jest tautologią.

odpowiedź 25 października 2013 przez użytkownika vanadey (14,375)   16 75 271
wybrane 11 stycznia 2014 przez użytkownika royas
Tak samo myślałem, ale w projektach uchwał na najbliższy zjazd zobaczyłem znowu tę konstrukcję i to skłoniło mnie do zadanie powyższego pytania.
0 głosów

W statucie mamy

Członkostwo ZHP ustaje na skutek:

(...)

4)    nieopłacenia podstawowej składki członkowskiej w określonym terminie.

 

Jednak jest jeszcze sytuacja osób, które nie zapłaciły składki, ale jeszcze nie minął określony termin. 

Jeśli dobrze rozumiem to mogą być nadal członkami ZHP, aczkolwiek nie mają praw wynikających z § 19 pkt. 1 oraz wszystkich praw wyborczych wymienionych w innych miejscach statutu.

odpowiedź 25 października 2013 przez użytkownika M (2,170)   7 22 49
Ale jeśli nie minął termin to chyba nie można mówić, że nie mają zapłaconej składki. Tzn. wszystko co mają mieć zapłacone to mają.
Zapisy nie są tak stuprocentowo jasne. Przydałaby się ich wykładnia albo jeszcze lepiej zmiany w statucie precyzujące to.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 666 wizyt
pytanie zadane 21 czerwca 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Baptow Loshad (105)   1 1 2
+1 głos
2 odpowiedzi 396 wizyt
pytanie zadane 15 października 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (20,719)   62 255 459
+3 głosów
3 odpowiedzi 1,003 wizyt
pytanie zadane 14 sierpnia 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika sengi (124)   1 1 5
+8 głosów
1 odpowiedź 349 wizyt
pytanie zadane 1 grudnia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (20,719)   62 255 459
+18 głosów
6 odpowiedzi 3,730 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (20,719)   62 255 459
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...