• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy kwatermistrz musi być członkiem komendy hufca?

+3 głosów
W moim hufcu niedawno był wybierana komenda hufca i nie było żadnej wzmianki o kwatermistrzu. Czy komendant może oddzielnie z rozkazu mianować kwatermistrza, czy po prostu nie będzie kwatermistrza?

Pozdrawiam
pytanie zadane 13 października 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Hammett (129)   1 5
Współczynnik akceptacji: 100%
   

2 odpowiedzi

+3 głosów
 
Najlepsza

Statut ZHP określa, kto może wejść w skład komendy hufca:

W skład komendy hufca wchodzą co najmniej 3 osoby, w tym: komendant hufca, skarbnik i osoba odpowiedzialna za program i pracę z kadrą.

Skład i liczebność komendy hufca proponuje zjadowi wybrany komendant hufca, wskazując zakres prac kolejnych osób. Każdą osobę proponowaną przez komendanta zjazd musi przegłosować. 

Nie jest obowiązkiem, aby był w skład komendy powoływany kwatermistrz hufca. Natomiast komendant hufca może swoim rozkazem mianować instruktorów na różne funkcje w hufcu, w tym na funkcję kwatermistrza. Ale taka osoba nie staje się członkiem komendy hufca z automatu (chyba, że kwatermistrzem mianonowano któregoś z obecnych członków komendy), ale jest po prostu instruktorem komendy hufca (nosi taki sam sznur jak członek komendy co może być mylące).

Dodatkowo, komenda hufca uchwalając regulamin pracy komendanta i komendy hufca dzieli się obowiązkami, więc nawet jak kogoś na zjeździe nie wybrano do komendy na funkcję "kwatermistrz", to w ramach tego podziału obowiązków ktoś z KH może dostać takie zadania kwatermistrzowskie.

odpowiedź 13 października 2013 przez użytkownika cebul (10,528)   20 80 176
wybrane 14 października 2013 przez użytkownika Hammett
Żeby nie powielać to się podepnę z jeszcze jedną możliwością. Komenda może w ramach ustalania swojego systemu pracy i podziału obowiązków ustalić, który z członków komendy będzie kwatermistrzem. I wtedy jest kwatermistrz bez mianowania komendanta.
Dzięki, uzupełniłem.
Mam pytanie powiązane w takim razie.

Czy osoba odpowiedzialna za program i pracę z kadrą musi mieć co najmniej BOKK/ BOKP czy może to być po prostu instruktor bez żadnych odznak kształceniowca/ programowca?
Proponuję "zdać pytanie powiązane", bo w obecnej formie może umknąć.
Nie musi mieć OKK/OKP, choć byłoby to dodatkowym atutem.
+3 głosów

Zgodnie ze Statutem ZHP:

§ 52

1.    W skład komendy hufca wchodzą co najmniej 3 osoby, w tym: komendant hufca, skarbnik i osoba odpowiedzialna za program i pracę z kadrą.

Więc Kwatermistrz nie musi być członkiem komendy. Można też wywnioskować, że może być oddzielnie mianowany rozkazem.

odpowiedź 13 października 2013 przez użytkownika M (2,170)   7 22 49

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 354 wizyt
+11 głosów
3 odpowiedzi 1,298 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 266 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 463 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika lekkastopa (120)   3 5 9
+3 głosów
1 odpowiedź 151 wizyt
pytanie zadane 16 lutego 2014 przez użytkownika helga (124)   1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...