• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Poruszanie się w kolumnie - ilość osób

+9 głosów
Czy jest jakoś określone ile osób musi conajmniej wchodzić w skład kolumny pieszych, aby poruszać się po prawej stronie jezdni?

Pytam, gdyż niedawno podczas wycieczki jeden druh stwierdził, że jest nas za mało, abyśmy mogli iść prawą stroną, a było nas ok. 14-16 osób. Nie wiem na jakiej  podstawie, ale zawsze tkwiło w mojej świadomości, że minimum jest 15 osób. Jednak teraz zacząłem szukać jakiegoś uzasadnienia i nie znalazłem nic takiego. W kodeksie drogowym jest jedynie informacja o maksymalnej szerokości i długości kolumny, a definicja kolumny pieszych brzmi "zorganizowana grupa pieszych prowadzona przez kierownika lub dowódcę". Zastanawiam się czy w jakiś innych przepisach państwowych jest ta kwestia gdzieś określona? A może są jakieś dodatkowe regulacje wewnątrz ZHP?
pytanie zadane 30 września 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika M (2,170)   7 22 49
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
Nie ma ściśle określonej liczby osób stanowiących kolumnę pieszych. Jedynie określona jest maksymalna jej długość- 50 metrów.
odpowiedź 30 września 2013 przez użytkownika Los Bananos (2,966)  
Czy możesz powołać się na źródło jakieś? Zarzucić linkiem?
Co do górnych ograniczeń jest jeszcze szerokość max 4 osoby i nie więcej niż połowa szerokości jezdni. Odległość między kolumnami 100m. Kodeks ruchu drogowego art. 12. A fakt braku dolnego ograniczenia dobrze by było potwierdzić.
Kodeks ruchu drogowego? Cokolwiek w tym stylu? Google nie gryzie :P
Ale coby nie być gołosłownym, poza tym nie znoszę odpowiedzi: sprawdź w google (choć już powiedziałem to), proszę, mam nadzieję że pomogłem ;)

http://www.arslege.pl/zasady-ruchu-kolumny-pieszych/k168/a22260/
Można się jeszcze doczepić, że kolumny wojskowe mogą iść szóstkami :P Ale że my to nie wojsko, zatem czwórki to maximum.
Google nie gryzie, ale to Twoja odpowiedź i Ty powinieneś zatroszczyć się o to, by była jak najpełniejsza pod względem merytorycznym, zatem chyba komentarz "google nie gryzie" możesz powiedzieć samemu sobie.
Druga kwestia - proszę używaj opcji edycji odpowiedzi, a nie komentarzy, by uzupełniać swoją odpowiedź o treść merytoryczną - to ułatwi innym użytkownikom wyszukiwanie tych informacji (w komentarzach to raczej trudne).
W razie dalszych wątpliwości, zapraszam na stronę: http://zapytaj.zhp.pl/jak-to-działa
+1 głos
Zasady poruszania się po drogach - HAL i Z PDF Drukuj Email



7. W miastach należy poruszać się zwartą grupą po chodnikach lub innych szlakach przeznaczonych dla pieszych. Jezdnię przekraczamy jedynie w miejscach wyznaczonych lub przewidzianych przepisami.

http://www.haliz.zhp.pl/content/view/47/18/

 

nie ma nigdzie konkretnej ilości pieszych

odpowiedź 1 października 2013 przez użytkownika dh. jaś (247)   4 7 13
edycja 1 października 2013 przez użytkownika dh. jaś

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 1,409 wizyt
pytanie zadane 29 grudnia 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika michalk96 (150)   3 5 7
+8 głosów
1 odpowiedź 244 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,237)   18 46 137
+3 głosów
1 odpowiedź 80 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 129 wizyt
pytanie zadane 21 listopada 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh Olek (246)   4 15 25
+5 głosów
1 odpowiedź 299 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...