• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Akcja zarobkowa

+5 głosów
Czy są jakieś przepisy regulujące organizajcę akcji zarobkowej? Czy drużynowy może sam zrobić akcję hipermarket dla zastępu (uzgodnić z kierownikiem sklepu?) Jak to wygląda u was?
pytanie zadane 13 września 2013 w Finanse przez użytkownika Petrus (537)   5 22 29
Współczynnik akceptacji: 0%

otagowane ponownie 8 lutego 2014
   

1 odpowiedź

+5 głosów

W instrukcji finansowej drużyny są nakreślone ogólne zasady akcji zarobkowych:

Jednostki organizacyjne mogą za zgodą komendanta i skarbnika chorągwi lub osoby przez nich upoważnione, prowadzić działalność zarobkową z zastrzeżeniem, że dochód z tej działalności służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków organizacji (na podstawie art. 34 ustawy Prawo o stowarzyszeniach). Szczegółowe rozliczenie działalności zarobkowej drużyny zostanie określone przez komendanta i skarbnika chorągwi lub osoby przez nich upoważnione.

Działalnością zarobkową objęta jest również (np. akcja “znicz”, prowadzenie pola namiotowego przy obozie, odpłatne świadczenie usług przy różnego rodzaju uroczystościach, rocznicach, koncertach, sprzedaż przy takich okazjach wydawnictw, napojów, znaczków okolicznościowych itp.).

Działalność zarobkowa wymaga fakturowania wpływów i naliczania podatku VAT zgodnie z przepisami „Ustawa o podatku od towarów i usług” oraz terminowych rozliczeń.

Akcja zarobkowe w supermakrecie nie jest de facto akcją zarobkową ale zbiórką publiczną, na którą jest potrzebna zgoda odpowiednich władz w zależności na jakim terenie ta zbiórka ma być, Drużynowy więc nie może sam sobie zorganizowć takiej akcji ponieważ z wnioskiem o udzielenie pozwolenia musi wystąpić komendant hufca.

odpowiedź 13 września 2013 przez użytkownika Kluska (4,397)   20 55 92
A jeśli jest to nieformalna umowa między kieronikiem sklepu a drużynowym?
To jest ona niezgodna z prawem polskim. Zasady organizacji zbiórek publicznych określają przepisy państwowe, a wniosek o organizację zbiórki może wystapić stowarzyszenie lub organizacja posiadające osobowość prawną, lub komitet organizowany do przeprowadzenia konkretnego celu, więc drużynowy nie może sobie tak sam tego załatwić. Jeśli chcecie zorganizować zbiórkę publiczną skontaktujcie się ze swoim komendantem hufca.

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 1,036 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2014 w Finanse przez użytkownika Witold Rząsa (164)   2 5 8
+2 głosów
0 odpowiedzi 322 wizyt
pytanie zadane 12 sierpnia 2014 przez użytkownika Marlenn (3,915)   26 56 82
0 głosów
1 odpowiedź 224 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2017 w Finanse przez użytkownika eKamil (162)   1 7 13
0 głosów
1 odpowiedź 285 wizyt
pytanie zadane 21 marca 2016 w Finanse przez użytkownika minimini (147)   3 13 17
+4 głosów
1 odpowiedź 331 wizyt
pytanie zadane 16 listopada 2013 w Finanse przez użytkownika Marlenn (3,915)   26 56 82
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...