• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Tworzenie drużyny na terenie związku drużyn

+7 głosów
Czy drużyna powstająca na terenie działania związku drużyn wchodzi w jego skład automatycznie, czy potrzba jest jakaś decyzja wprost? Czy taka drużyna może nie wejść w skład związku drużyn? Czy komenda lub komendant ZD ma jakiś głos w sprawie tworzenia nowych jednostek na terenie ZD?
pytanie zadane 3 września 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (21,079)  
Współczynnik akceptacji: 38%
   

1 odpowiedź

+3 głosów
 
Najlepsza

Dobre pytanie. Moim zdaniem, skoro ZD jest terytorialną wspólnotą wszystkich jednostek organizacyjnych działających na jego terenie, to nowopowstałe jednostki powinny wejść w jego skład.

Co do trybu "administracyjnego", to warto zasięgnąć informacji o praktykach w hufcach, gdzie jest dużo ZD. Ale rozsądne wydaje się ogłoszenie przez komendanta hufca w rozkazie powołującym nową jednostkę przyporządkowania jej do ZD.

Nie wydaje mi się, żeby drużyna mogła nie wejść w skład ZD, skoro działa na jego terenie, a ZD ma zrzeszać wszystkie jednostki na jego terenie.

Co do głosu komendy/komendanta ZD w tej sprawie, to z kultury organizacyjnej powinno wynikać, że komendant hufca zasięga opinii ZD w tej sprawie i powinna być ona w jakiś sposób wiążąca, bo inaczej mamy źródło potencjalnych konfliktów.

Mamy tu chyba przypadek nie przewidziany wprost w instrukcjach i trzeba to załatać - warto dać znać zespołowi od opcji zerowej. Obecnie dużo zależy od lokalnych stosunków i interpretacji komend hufców. Tymczasowo (zanim doszłoby do zmian prawa) dobrze by było poprosić GK (jako organ wydający instrukcję) o interpretację/wykładnię w tym zakresie.

odpowiedź 3 września 2013 przez użytkownika cebul (10,518)   20 80 176
wybrane 11 stycznia 2014 przez użytkownika royas
Statut ZHP:  (...) § 31
1. Podstawowe jednostki organizacyjne ZHP, działające w jednym środowisku, MOGĄ łączyć się w szczepy oraz związki drużyn. Utworzenie szczepu i związku drużyn za-twierdza komenda hufca. (...)
Zwracam uwagę na słowo "MOGĄ".
No mogą, jak się zdecydują to tworzą. Szczegółowe zapisy reguluje instrukcja szczepu/ZD - zgodnie z dyspozycją statutową. Tam już mamy rozróżnienie i doprecyzowanie szczepu/ZD i w przypadku ZD mamy, że jak już tworzą jednostki, to wszystkie z danego terenu - jeśli chcą. Jak pojawi się nowa, to IMHO powinna się dostosować do warunków. Bo inaczej będzie absurd, bo trzeba będzie rozwiązać ZD.
Ale "szczegółowe zapisy" nie mogą być sprzeczne z "literalnym" zapisem statutowym.  Miałbyś racje gdyby zapis statutowy brzmiałby np. "Podstawowe jednostki organizacyjne ZHP, działające w jednym środowisku, łączą się w szczepy oraz związki drużyn." Taki zapis dawałby delegację dla GK do ew. "przymusu". Obecny zapis nie daje GK takiego prawa.
Z delegacjami statutowymi jest podobnie jak z delegacjami ustawowymi dla ministrów co do rozporządzeń. A Trybunał Konstytucyjny  wyraźnie wykluczył tzw. "delegacje blankietowe".
OK, to jakbyś jako komendant hufca rozwiązał problem postawiony przez royasa? Jest ZD, ktoś chce na terenie gminy tego ZD powołać drużynę.
W przypadku tworzenia drużyny to nie jest problem bo praktycznie mogę uzależnić zgodę na utworzenia drużyny od zgody przyszłego drużynowego na przynależność drużyny do ZD.
"Schody" zaczynają się w przypadku chęci wyjścia drużyny z ZD. O ile w przypadku drużyny "kresowej" można próbować zmienić teren ZD, to w przypadku drużyny działającej w środku terenu ZD będzie już spory problem.
Ok, czyli w kwestii dylematu royasa jesteśmy zbieżni. Drugi temat jest też problematyczny.

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 133 wizyt
pytanie zadane 29 października 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Kinga (127)   1 3
+4 głosów
2 odpowiedzi 460 wizyt
pytanie zadane 3 lipca 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika karol.w (206)   3 5 11
+1 głos
1 odpowiedź 163 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2018 przez użytkownika Roztropek (197)   1 4 11
+2 głosów
2 odpowiedzi 359 wizyt
pytanie zadane 5 września 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Yelle (2,049)   32 60 85
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...