• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Lista osób uprawnionych do głosowania na zjeździe hufca

+2 głosów

Edytowałam wpis, ponieważ zakręciłam się w tym o co chciałam zapytać...

Moje pytanie odnosi się głównie do tworzenia listy osób uprawnionych do głosowania na zjeździe hufca - lista tworzona przez komendanta hufca. Mieliśmy w przeszłości przypadki, że czynne prawo wyborcze mieli różni ludzie których albo nie widziano w hufcu przez lata, albo ich działalność zgodna z ideami harcerstwa była dosyć niepewna... Stąd moje pytanie w nawiązaniu do odpowiedzi udzielonej przez royas i przytoczeniu paragrafu ze statutu... Więc ja pytam o jeden punkt wyżej:

§ 37

  1. Czynne prawo wyborcze ma kadra, która posiada opłacone składki członkowskie.

Natomiast w ordynacji wyborczej punkt II "Zjazdy hufców" podpunkt 12 brzmi:

Z  głosem  decydującym  w  zjeździe  hufca  biorą  udział  członkowie  ZHP
pełniący  funkcje  instruktorskie,  mający  przydział  służbowy  do  tego  hufca
i opłaconą podstawową składkę członkowską.

Więc pytanie brzmi:
Jak mam rozumieć pojęcie "kadra" i "funkcja instruktorska" ?
- czy musi to być instruktor?
- czy musi pełnić jakąś konkretną funkcję (zdefiniowanie funkcji instruktorskiej)?

Chodzi mi o to czy głos na zjeździe może mieć np zastępca kwatermistrza hufca (na poprzednim zjeździe mieliśmy chyba trzech z taką "funkcją")... Czy musi to być jakaś "normalna" wyższa funkcja - przewodniczący jakiegoś zespołu hufca (np KSI), namiestnik, szczepowy etc.

Zastępca kwatermistrza tak, ale kronikarz już nie ;) ...

 

?

 

Przpraszam, że zadaję takie pytania, ale nie znam dokładnie tych wszystkich przepisów i trudno się połapać w przypadku gdy walczymy z betonem a na każdym kroku trzeba mieć na uwadze różne przepisy... Chcę tylko normalnie prowadzić drużynę, ale niestety w moim środowisku jest to utrudnione i szukamy pomocy gdzie się da w takich przypadkach.

pytanie zadane 6 lipca 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika amelia (206)   1 4 8
Współczynnik akceptacji: 0%

zmienione kategorie 6 lipca 2013 przez użytkownika amelia
   

1 odpowiedź

+1 głos

Statut par 37 2. "Bierne prawo wyborcze mają instruktorzy..."

Na zjazdy hufców nie ma delegatów.

Edytowane po zmianie pytania:

Pierwsza spraw to aktualny statut brzmi:

§ 37

1.     Czynne prawo wyborcze mają członkowie ZHP pełniący funkcję instruktorską, którzy opłacili podstawową składkę członkowską.

 

Czyli nie mamy terminu "kadra". Nie trzeba być instruktorem, trzeba pełnić funkcję instruktorską i tu jest niestety dosyć elastyczna definicja w statucie:

§ 21

1.     Funkcjami instruktorskimi są funkcje, które nie mają charakteru dorywczego, to jest:

1)     funkcja drużynowego lub kierującego podstawową jednostką organizacyjną oraz inne stałe funkcje związane z realizacją zadań statutowych powierzane w trybie mianowania przez właściwego komendanta hufca, komendanta chorągwi lub Naczelnika ZHP,

2)     funkcje członków władz ZHP powierzane w trybie wyboru.

Jest to problem poruszany od dawna jednak ciągle nie udaje się tego naprawić. Komendant hufca ma bardzo dużą swobodę w ustalaniu skłądu zjazdu. 

odpowiedź 6 lipca 2013 przez użytkownika royas (21,076)  
edycja 7 lipca 2013 przez użytkownika royas

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 769 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh Olek (246)   4 14 25
+17 głosów
1 odpowiedź 510 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika słonek (5,317)   38 79 107
0 głosów
1 odpowiedź 148 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Piotr Psuja (134)   3 8
+1 głos
1 odpowiedź 70 wizyt
pytanie zadane 28 lutego w Drużyna przez użytkownika n.kowzhp (120)   1 6
+8 głosów
4 odpowiedzi 796 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2014 w Finanse przez użytkownika SHZB (145)   1 2 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...