• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Liczeboność osób na obozie.

+3 głosów
Ilu zuchów może wziąć pełnoletni opiekun pod siebie na obozie stałym? Czy młodsza kadra (niepełnoletnia) liczą się jako uczestnicy (zuchy) czy jeżeli jest młodsza kadra to można wziąć więcej dzieci?
pytanie zadane 16 kwietnia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Mateusz Szternel (135)   2 3 6
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+7 głosów
Jeden wychowawca może mieć pod opieką albo 20 uczestników powyżej 10. roku życia albo 15 poniżej 10. roku życia.

Poza tym taki opiekun musi być uprawniony do bycia wychowawcą (np. zrobiony kurs wychowawców, stopień instruktorski od pwd. włącznie).

Młodsza kadra - jako osoby niepełnoletnie nie mogą brać odpowiedzialności za uczestników, więc nie zwiększają ilości dzieci do zabrania ( można by rzec, że wręcz przeciwnie - jako, że są niepełnoletni to są pod opieką tych pełnoletnich opiekunów, więc tacy opiekunowie mogą mieć pod opieką mniej zuchów).
odpowiedź 16 kwietnia 2013 przez użytkownika M (2,180)   7 22 49
W ramach uźródłowienia tych liczb:  § 3 rozporządzenia o wypoczynku: http://wypoczynek.men.gov.pl/images/stories/rozporzadzenie/rozporzdzenie-ujednoliconyok.pdf
–1 głos

Z jakiejś mądrej ustawy "wyznacza  kierownika oraz opiekunów, których liczba uzależniona jest od wieku i liczby uczestników, miejsca wycieczki lub imprezy i rodzaju środka lokomocji. Przy ustalaniu liczby opiekunów należy uwzględniać również ich doświadczenie i umiejętności pedagogiczne, stopień zdyscyplinowania i samodzielności grupy uczniów, sposób zorganizowania wycieczki, itp."

Kiedy ja jeździłam z zuchami podstawianym autokarem nad morze, na pełnoletniego opiekuna przypadało max. 20osób niepełnoletnich, wliczając w to kadrę pomocniczą. 

odpowiedź 16 kwietnia 2013 przez użytkownika Adhde (264)   1 3 14
edycja 17 kwietnia 2013 przez użytkownika Adhde
Coś ci się podwójnie skopiowało ;)
Juz poprawiam,faktycznie, nie zauważyłam:)
to jest zapis prawdziwy, ale dotyczący wycieczki szkolnej; a za owo określanie liczby opiekunów odpowiada dyrektor szkoły ;) ewentualnie można próbować się tym podpierać podczas biwaków, ale na pewno nie w lecie/zimie, gdy obowiązują przepisy dotyczące wypoczynku.

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 15,821 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,240 wizyt
pytanie zadane 18 września 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika wiki10122 (1,178)   6 11 18
+6 głosów
1 odpowiedź 3,196 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 187 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2019 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika karolafranek (105)   1 4
+9 głosów
2 odpowiedzi 6,851 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...