• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy można równocześnie należeć do kilku organizacji harcerskich?

+8 głosów
Wiem że mozna należeć do kilku drużyn ZHP. Czy jest gdzieś prawnie uregulowane że można należeć tylko do ZHP albo tylko do ZAWISZY? A co ze Stowarzyszeniami Harcerskimi? Można należeć do ZHP i jakiegoś Stowarzyszenia Harcerskiego?
pytanie zadane 10 marca 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika harcerka13 (810)   12 20 34
Współczynnik akceptacji: 11%

edycja 12 marca 2013 przez użytkownika harcerka13
   
Przynależność do kilku drużyn - to nadal tylko jedno członkostwo w stowarzyszeniu, rzecz nie do porównania z przynależnością do kilku stowarzyszeń.

2 odpowiedzi

+9 głosów

ZHP nie zabrania członkom należenia do innych organizacji harcerskich.

ZHR zabrania - Statut ZHR:

§ 15 Członek Związku nie może należeć do innej organizacji ideowo - wychowawczej, która wykorzystuje: ideę, metodę, tradycję, nazewnictwo harcerskie albo skautowe

Zawisza zabrania - Statut :
§ 13 3. Członek czynny Stowarzyszenia nie może należeć do innej organizacji harcerskiej lub skautowej.
§ 17 7. Uczestnicy Stowarzyszenia nie mogą należeć do innej organizacji harcerskiej a osoby niepełnoletnie również do organizacji o charakterze politycznym.
Członek wspierający chyba może.
 
SH - nie znalazłem nic, że nie można, więc chyba może.
 
Można należeć do ZHP i jakiegoś Stowarzyszenia? Do jakiegoś można.
odpowiedź 11 marca 2013 przez użytkownika royas (20,570)  
Pytanie brzmiało:
Można należeć do ZHP i jakiegoś Stowarzyszenia Harcerskiego?

Zacytowałeś:
Można należeć do ZHP i jakiegoś Stowarzyszenia?

Robi różnicę.
Wybrałem sobie jedno ze znaczeń jakie można przypisać frazie "jakieś Stowarzyszenie Harcerskie", bo nie wiem czy ważniejsza jest konkretność wyrażona przez napisanie wielkimi literami, czy nieokreśloność wyrażona przez "jakieś". Przyjąłem, że nie chodzi o wyrażenie stosunku lekceważącego do tego Stowarzyszenia Harcerskiego.
0 głosów
Można. Skoro nie ma w Statucie zakazu - ZHR ma zakaz. Sam należę do ZHP i Drzewo Pokoju (maleńka organizacja). Komendantka mojego Hufca nie ma zastrzeżeń.
odpowiedź 2 maja 2013 przez użytkownika Michał Serement (241)   3 5 12

Podobne pytania

+5 głosów
2 odpowiedzi 633 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 164 wizyt
pytanie zadane 29 lutego 2016 przez użytkownika zuchol (127)   2 6
+3 głosów
1 odpowiedź 204 wizyt
pytanie zadane 7 grudnia 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika druzynowazuchow (193)   2 7 16
+3 głosów
2 odpowiedzi 144 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2017 przez użytkownika Kropka (291)   3 21 35
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...