• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


czy osoba, która przyszła na zbiorke. ale neguje zasadność przestrzegania prawa harcerskiego może być członkiem zhp?

+1 głos
czy osoba, która przyszła na zbiorke, ale otwarcie neguje zasadność przestrzegania Prawa Harcerskiego może być członkiem ZHP? Dlaczego?
pytanie zadane 21 stycznia przez użytkownika klaudia1234 (140)   1 7
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+1 głos

Może, przynajmniej przez pewien czas.

Warunki uzyskiwania członkostwa określa Statut ZHP:

§14

Członkostwo ZHP powstaje z chwilą wyrażenia woli przynależności do ZHP i uzyskania przydziału służbowego.

$15

1. Członkiem ZHP może zostać każdy, kto wyrazi wole przynależności do ZHP i działania zgodnego z zasadami i celami Związku.

[...]

więc jeśli ktoś przyjdzie i zadeklaruje, że chce być członkiem i zamierza przestrzegać naszych zasad, powinniśmy go przyjąć.

Ale tenże sam Statut mówi dalej:

§ 20

1. Członkowie ZHP mają obowiązek:

1) dbać o dobre imię i dobro Związku, kierować się zasadami określonymi w Prawie i Obietnicy Zucha oraz Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim,

2) stosować się do postanowień Statutu ZHP oraz przestrzegać przepisów i regulaminów ZHP,

[...]

 

§ 26

1. Skreślenie z listy członków może nastąpić w wypadku niewypełnienia obowiązków członkowskich.

[...]

czyli jeśli już po przyjęciu okaże się, że delikwent tak naprawdę to nie zamierza kierować się naszymi zasadami, mamy pełne prawo mu podziękować. Nie jako kara – skreślenie z listy członków nie jest karą, nie mylić z wykluczeniem – ale na zasadzie „to nie jest grupa dla Ciebie”.

Oczywiście, jeśli delikwent od samego początku będzie głośno mówił, że Prawa Harcerskiego przestrzegać nie zamierza, możemy w ogóle odmówić przyjecia go. Ale to rzadko zachodzi, bo najpierw gość musi to Prawo poznać i choć trochę zrozumieć, żeby być w stanie podjąć taką decyzję.

 

odpowiedź 22 stycznia przez użytkownika vanadey (15,231)   16 75 290
edycja 22 stycznia przez użytkownika vanadey

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 171 wizyt
pytanie zadane 9 września 2019 w Drużyna przez użytkownika Ariadna (105)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 628 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 131 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...