• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Część składki członkowskiej dla PJO

+1 głos
Czuwaj,

Proszę o informacje jeżeli drużynowy nigdy nie pobierał części składki przeznaczonej dla PJO to czy KH ma prawo przejąć te pieniądze? Rozumiem, że tam 5 lat temu były te pieniądze nikt nie pobierał więc jakoś mógł je zagospodarować a co w takim bliższym czasie jak rok temu? albo czy nawet w obecnym roku mógłby je jakoś przejąć?  Jak to jest proszę o informacje jaka instrukcja to reguluje.
pytanie zadane 9 grudnia 2019 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh Olek (278)   4 15 28
Współczynnik akceptacji: 13%
   
nigdy nie pobierał od członków? Czy nigdy nie wydawał?
w sensie, że płacił do hufca 100% ale nie pobierał z hufca części przeznaczonej dla PJO

1 odpowiedź

+2 głosów
 
Najlepsza

Komenda hufca nie ma prawa „położyć ręki” na środkach drużyn w ogóle, w tym na części składki przypadającej PJO. Reguluje to Instrukcja PJO, konkretnie p. 151:

151. Środki finansowe pochodzące z wyżej wymienionych źródeł pozostają w dyspozycji jednostki, która je uzyskała, i są przeznaczone na jej działalność statutową, jednakże wypłacane są w formie zaliczki lub przelewane na subkonto jednostki, którego właścicielem jest właściwa komenda.

Zapis ten znajduje się w Instrukcji PJO od pierwszej wersji, która przeszła przez „opcję zero”, tj. od lipca 2015 r. (wtedy był to p. 143).

Z formalnego punktu widzenia przejęcie środków drużyn przez hufiec nie jest przestępstwem w rozumieniu prawa powszechnego (czyli do więzienia się za to nie pójdzie), ale jest złamaniem naszych regulaminów (czyli można to podważać, choćby na gruncie §47 Statutu, ale można też próbować wyciągać odpowiedzialność dyscyplinarną, uchwała 22/40 NSH ZHP tego nie wyklucza).

odpowiedź 9 grudnia 2019 przez użytkownika vanadey (15,067)   16 75 286
wybrane 10 grudnia 2019 przez użytkownika dh Olek

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 160 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2017 w Finanse przez użytkownika Maciej Betlejewski (279)   3 10 15
0 głosów
2 odpowiedzi 110 wizyt
pytanie zadane 19 października 2019 w Finanse przez użytkownika cog (105)   1 4
+1 głos
1 odpowiedź 197 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 247 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2016 w Finanse przez użytkownika minimini (147)   4 13 17
+3 głosów
4 odpowiedzi 1,113 wizyt
pytanie zadane 9 października 2013 w Finanse przez użytkownika Grzegorz Prochowski (172)   2 4 9
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...