• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


pytanie o ewidencję w kręgu i klubie

0 głosów

Czuwaj

Czytam instrukcje ZHP i przy gromadach, drużynach czy nawet kręgach akademickich jest napisane, cytuje: "jest podstawową jednostką organizacyjną ZHP" ale przy pozostałych kręgach czy klubie specjalnościowym tego nie ma, oprócz tego w tych dwóch w nie ma o obowiązku prowadzenia ewidencji ZHP. i teraz rodzi mi się pytanie czy stworzenie kręgu instruktorskiego faktycznie było by stworzeniem potencjalnego miejsca dla instruktorów którzy nie mają swojego przydziału w drużynach? Czy tylko ograniczyło by to możliwość działania do poszczególnych grup wiekowych, czego nie było by w przypadku Klubu specjalnościowego? 

pytanie zadane 7 października przez użytkownika Cinf (111)   1 2 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
Pytanie miesza wiele wątków i zawiera sporo przeinaczeń, tak więc po kolei:

Kręgi instruktorskie, starszyzny i seniorów jak najbardzej są PJO. W instrukcji jest to powiedziane w ich definicji (p. 3.5), ale przede wszystkim mówi o tym Statut ZHP, nadrzędny nad instrukcją (§30).

W kręgu ani klubie specjalnościowym nie prowadzi się Ewidencji, bo nie można mieć przydziału do tych jednostek. Instruktorzy mają zawsze przydział do hufca lub wyżej, zaś harcerze działający w HKS – do swych macierzystych druzyn (HKS nie może być jedynym miejscem działania harcerza).

Co zaś do celu tworzenia jednostek... Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobei na pytanie, co ta jednostka miałaby komu dać, co miałaby robić. Krąg jest przeznaczony wyłącznie dla kadry, harcerze nei uczestniczą w jego pracy, co najwyżej krąg może robić coś dla nich (np. zorganizować imprezę). W klubie może działać każdy, ale klub skupia się tylko na specjalności, nie prowadzi typowej pracy harcerskiej (tę członkom zapewniają ich drużyny). Zacznij więc od tego pytania i dalej powinno być jaśniej. :)
odpowiedź 7 października przez użytkownika vanadey (14,331)   16 75 270
+1 głos
Wszystkie kręgi są podstawowymi jednostkami organizacyjnymi. Tak jest w statucie i jest to powtórzone w "instrukcji pjo". Co do prowadzenia ewidencji, to szef jednostki prowadzi ewidencję dla członków z przydziałem służbowym do tej jednostki. I tu pojawia się różnica pomiędzy kręgiem akademickim a pozostałymi kręgami, ponieważ do KA mogą należeć również wędrownicy, a ci z zasady mają przydział do PJO. Natomiast do pozostałych kręgów mogą należeć tylko instruktorzy i starszyzna (każdy senior jest albo instruktorem albo członkiem starszyzny), którzy przydział mają do hufca lub wyżej. Zatem nie ma osób, które by mogły mieć przydział do kręgu innego niż akademicki. W związku z tym przewodniczący takiego kręgu nie ma dla kogo tej ewidencji prowadzić.

Jeśli chodzi o klub specjalnościowy, to nie jest on PJO. Członkowie od zucha do wędrownika mogą należeć do klubu ale dodatkowo, przydział mają do odpowiedniej gromady, drużyny lub KA i przede wszystkim tam działają i tam jest prowadzona ich ewidencja. Instruktorzy i starszyzna - j.w.

Nie za bardzo rozumiem ostatnie pytanie.
odpowiedź 7 października przez użytkownika royas (20,641)  

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 128 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2015 w Drużyna przez użytkownika Yelle (2,049)   30 60 85
+3 głosów
1 odpowiedź 123 wizyt
pytanie zadane 5 września 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Yelle (2,049)   30 60 85
0 głosów
1 odpowiedź 60 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2016 przez użytkownika royas (20,641)   61 253 458
+2 głosów
1 odpowiedź 758 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...