• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Patka projektu starszoharcerskiego- miejsce

0 głosów

Czuwaj! Może Wy mi pomożecie? Pisałem już do zespołu opcji zero, ale nikt nie odpisał, jeżeli ktoś ma mail, na który powinienem pisać z takim zapytaniem to podzielenie się nim byłoby super! :) 

Regulamin mundurowy mówi:

Wynika z tego, że projektu powinien być noszony zawsze w środkowej części ramienia. Jednak sprawności harcerskie powinny zaczynać się 8cm od miejsca wszycia rękawa. Przyjmijmy hipotetycznie trzy sytuacje wszycia patki.

 

W sytuacji pierwszej jest ona naszyta nad linią 8cm od miejsca wszycia rękawa, które stanowi regulamin w przypadku miejsca wszycia sprawności. Tylko, że patka nie jest wtedy w środkowej części rękawa, a w górnej.

W drugim przypadku patka jest powyżej środkowej części rękawa, a pod nią znajdują się sprawności. W tej sytuacji sprawności wszyte są poniżej linii 8cm, ale nie centralnie pod nią, jak można wnioskować z regulaminu.

W ostatnim przypadku patka znajduje się w środkowej części rękawa a część sprawności pod linią 8cm od miejsca wszycia rękawa. Tylko tutaj sprawności są jakby przedzielone tą patką.

Jak w takim razie powinno się naszywać patkę jeżeli mamy zdobyte sprawności?

Nie wiem, czy ja nie rozumiem jasno tego aspektu regulaminu, czy jest on niedokładny, ale mam z tym problem z uwagi na to iż staram się, aby moja drużyna zawsze była regulaminowo umundurowana. Proszę o pomoc :)

pytanie zadane 25 września w Regulamin mundurowy przez użytkownika Kacper Szymczak (127)   7
Współczynnik akceptacji: 100%
   

2 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza

Myślę, że można się posłużyć obrazkiem z regulaminu, które ilustrują układ odznak:

Koszula mudurowa damska, obrazek z regulaminu

Jak widać, opcja 3 odpada - plakietka jest nad sprawnościami. Co do opcji 1 i 2 - moim zdaniem należy kierować się opcją 1. "Środkowa część ramienia" nie jest dokładnie zdefiniowana i fakt, że plakietka nie jest dokładnie na środku ramienia nie oznacza, że nie jest w jego środkowej części - wszak i tak jest jej bliżej do środka ramienia niż do któregoś z jej końców (zwracam uwagę, że chodzi o środek ramienia, nie rękawa).

 

odpowiedź 25 września przez użytkownika qj0n (15,156)  
wybrane 25 września przez użytkownika Kacper Szymczak
Dzięki wielkie! Masz rację, nie przestudiowałem też tego obrazka zbyt dokładnie :p
+3 głosów

Przepraszam za brak odpowiedzi z „opcji zero”, napisałeś w ubiegłym tygodniu i jeszcze do tego maila nie doszedłem, odpisując po powrocie z morza. :(  Ale mail dotarł i adres, na który pisałeś, działa.

Co do samego pytania: przy formułowaniu tych konkretnie zapisów regulaminu tok rozumowania był dokładnie taki, jak opisuje qjon. „Środkowa część ramienia” miała w założeniu oznaczać nie jego geometryczny środek, a „nie na samej górze i nie przy mankiecie” (to pozostałość dawnego zapisu z osobnej uchwały jednej z poprzednich Giek). Ale faktycznie nie jest to precyzyjne... i w sumie nie jest za szczęśliwym rozwiązaniem.

Z dostępnych wariantów, które zilustrowałeś, wariant 3 jest fatalny, tu się chyba zgadzamy. ;) Z pozostałych wariant 1 jest lepszy w praktyce, bo sprawności z czasem przybywa i w wariancie 2 szybko rękaw się skończy. Tak więc szedłbym zdecydowanie w rozwiązanie nr 1.

odpowiedź 25 września przez użytkownika vanadey (14,375)   16 75 271
Dziękuję bardzo ;)

P.S Korzystając z okazji dziękuję całemu zespołowi opcja zero, za Wasz trud, żeby drużynowi, tacy jak ja mogli prościej zrozumieć regulaminy obowiązujące w ZHP. Super robota!
Służba. :)  Dziękujemy za miłe słowa!

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 101 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2013 w Harcerze Starsi przez użytkownika Wilczyca (470)   2 13 23
+4 głosów
1 odpowiedź 143 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca 2013 w Harcerze Starsi przez użytkownika Wilczyca (470)   2 13 23
+12 głosów
2 odpowiedzi 274 wizyt
+7 głosów
1 odpowiedź 1,100 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Dorota Limontas (199)   3 6 8
+9 głosów
5 odpowiedzi 723 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...