• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Co należy wiedzieć o syrukturze ZHP?

+1 głos
Strukturę każdy powinien znać. Ale jakie są podstawy podstaw z wiedzy o strukturze? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Co powinnam wiedzieć przede wszystkim? Zadania na poziomie hufca, chorągwi, GK? Funkcje? Obecne władze? Co ile odbywają się np. Zjazdy? Bardzo proszę o wymienienie co powinnam umieć :)
pytanie zadane 4 kwietnia w Próby przez użytkownika pineapple.ys (128)   1 10 24
Współczynnik akceptacji: 0%

zmienione kategorie 4 kwietnia przez użytkownika qj0n
   
Czy zuch musi znać strukturę ZHP? Nie jestem przekonany.

No ale domyślam się, że pytanie dotyczy wymagań na jakiś stopień. Tylko że inną wiedzę powinna mieć ochotniczka, a inną harcerka orla...

1 odpowiedź

+1 głos
Podstawy podstaw:

ZHP = jednostki. W tym słowie ogólnie możesz zmieścić strukturę. Są dwa rodzaje tych jednostek: podstawowa i terenowa. Podstawowa to drużyna harcerska. Wędrownicza. Starszoharcerska. Gromada zuchowa. Krąg Instruktorski. Krąg Akademicki. Klub Specjalnościowy. Podejrzewam, że już czujesz co jest jednostką podstawową. :)

Terenowa to hufiec i chorągiew, jako jedna wielka, najwyższa w hierarchii jest jeszcze GK. Kropka. W skład struktury ZHP  nie wchodzą szczepy i związki drużyn (to są TYLKO wspólnoty jednostek podstawowych).

Obecne władze są tak proste do sprawdzenia, że to pytanie chyba zostało się tu przypadkiem, więc nie odpowiem na nie. :)

Skup się jeszcze na zjazdach. Obstawiam, że najbardziej dla Ciebie osiągalny jest zjazd hufca.

Co to jest zjazd? To walne zebranie wszystkich ludzi, co mają prawo głosu na zjeździe, tzw. mandat. Regulują to konkretne przepisy. Zadanie zjazdu jest proste: ma wybrać władze, dać im zadania do zrobienia (zjazd to najwyższa władza w ZHP), a potem  z tego rozliczyć, ocenić kadencję: tak jakby to było wystawienie oceny uczniowi za egzamin. Można albo zaliczyć, albo nie zaliczyć. Tu nowe słowo: absolutorium. Zjazd pozytywnie przyzna "zaliczenie" jak większość zagłosuje za przyznaniem absolutorium, czyli tego magicznego "tak, akceptuję Waszą pracę". Dzieje się to 2 razy - w połowie kadencji i na koniec kadencji. Co się dzieje gdy nie dostanie się absolutorium? Jeśli ich kadencja jest w połowie: trzeba wybrać nową władzę.

To zaledwie ułamek z tego co można mówić o rzeczach, o które pytasz. Napisałem Ci to bo wierzę, że kiedyś będziesz na takim zjeździe osobą z mandatem wyborczym i bardzo bym chciał byś robiła to wszystko świadomie. W związku z tym ważne jest byś sama szukała konkretnej wiedzy i zdawała sobie sprawę jak ważne jest uważanie na takich zjazdach i bycie do nich merytorycznie przygotowanym. :)

P.S. Jeśli starszy stażem i wiedzą o zjazdach kolega widzi tu nieścisłości - niech weźmie proszę poprawkę na to, że to nie podręcznik i dopisze te najważniejsze wg niego rzeczy. :)
odpowiedź 4 kwietnia przez użytkownika Tomasz_pytanie (359)   5 23
Takie tam drobne: :)

Najwyższy szczebel nazwałbym po prostu ZHP, bo GK to tylko jedna z władz naczelnych.

Klub specjalnościowy - leży na tym samym szczeblu co jednostki podstawowe, ale taką nie jest.

Nie zapominajmy o zastępach.

Można też wspomnieć o ruchach programowo-metodycznych.

Szczepy i ZD są elementami struktury, ale nie leżą w hierarchii pomiędzy drużynami, a hufcem.

Z tym nieuzyskaniem absolutorium to nie całkiem tak, można taką osobę odwołać, ale nie trzeba. No i nie jestem pewien czy władze zaliczają się do tematu. Podstawa podstaw to to, że co 4 lata, zjazd (hufca, chorągwi, ZHP) wybiera władze danego szczebla.
Royas, kiedyś długo siedziałem nad szczepami i ich prawami stąd pytanie - co sprawia wg Ciebie, że to element struktury? :)
Myślę, że chodzi o inne rozumienie słowa "struktura".

Tytuł rozdziału statutu, w którym jest podstawa prawna istnienia szczepów. ;)
Mam mieszane uczucia - o szczepach rzeczywiście pisane jest w 5 rozdziale "struktura", ale na tej samej zasadzie do struktury możemy zaliczać ruchy programowo-metodyczne. Na pewno jednak i to zawsze warto podkreślać - szczepy nie są nad drużyną, a pod hufcem! (co sam słusznie uściśliłeś) :)

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 535 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Joanna Tync (172)   2 6 11
+2 głosów
1 odpowiedź 155 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2015 w Pomysł na... przez użytkownika Marysienka (356)   2 11 25
+6 głosów
1 odpowiedź 2,457 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (20,232)   58 248 449
+2 głosów
1 odpowiedź 435 wizyt
pytanie zadane 20 grudnia 2014 przez użytkownika carpediem (145)   3 6
0 głosów
1 odpowiedź 172 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2015 przez użytkownika Roux (340)   5 27 36
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...