• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy na obozie pełnoletnich podpina się pod wychowawców?

+1 głos
Mamy pełnoletnią osobą, dajmy na to 18 letnia. Nie ma ani pwd ani wykształcenia średniego. Czy musimy ją podpiąć na obozie pod jakiegoś wychowawcę? Jeśli nie, jakie stosuje się rozwiązania?
pytanie zadane 3 marca w HAL/HAZ przez użytkownika Tomasz_pytanie (364)   1 8 25
Współczynnik akceptacji: 60%

zmienione kategorie 6 marca przez użytkownika royas
   

3 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza

Cześć!

Rozporządzenie MEN w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (tutaj) precyzując w §4 konieczność zapewnienia określonej liczby wychowawców nie rozróżnia uczestników pełnoletnich od niepełnoletnich. W tym samym rozporządzeniu, w §5 znajduje się również zapis:

§5.1. Do obowiązków kierownika wypoczynku należy:

(...)

5) zapewnienie uczestnikom wypoczynku właściwej opieki od momentu przejęcia ich od rodziców do czasu ponownego przekazania rodzicom; w przypadku pełnoletnich uczestników wypoczynku – z miejsca i do miejsca zbiórek wyznaczonych przez organizatora wypoczynku;

Zgodnie z rozporządzeniem zatem wszystkich pełnoletnich uczestników wypoczynku musisz mieć wliczonych u jakiegoś wychowawcy.

odpowiedź 5 marca przez użytkownika Adam Nowak (2,715)   6 21 67
wybrane 5 marca przez użytkownika Tomasz_pytanie
Nie ma żadnej drogi by to obejść? :(
Pytanie - po co?
Generalnie 'nie chcesz' tego obchodzić. Dlaczego? Bo jeśli cokolwiek stanie się w trakcie obozu potrzebna jest podstawa chociażby do ubezpieczenia. Jeśli nie jest się uczestnikiem, to nie ma się żadnej ochrony prawnej. Alternatywą jest zatrudnienie kogoś na umowę wolontariacką i z tego tytułu objęcie go taką ochroną, ale... w przypadku młodzieży szkolnej radzę z tym ostrożnie i z głową.
To co myślę, nie ma oczywiście znaczenia, alee... to chore. Dorośli ludzie, mają już 18 lat i trzeba wpisywać ich jako uczestników, jak dzieci...
A  po co chcę obchodzić? Mam deficyt wychowawców :)
Pamiętaj, że to co napisałem to przede wszystkim kwestia młodzieży szkolnej (przed ukończeniem szkoły średniej). Jeśli masz większą liczbę dorosłych, studentów, pracujących itd. to jak pisał qj0n - umowa wolontariacka. Bo musisz ich jakoś objąć ochroną na wypadek gdyby coś się stało na obozie.
Będę pamiętał, dziękuję za otworzenie mi oczu szerzej na te sprawy. :)
+2 głosów
Dodam jeszcze, jak to wymaganie się rozwiązuje w praktyce. Przepis rozróżnia uczestników, nie definiując kim dokładnie jest uczestnik, bo w większości przypadków rozróżnienie jest łatwe. Ale w harcerstwie granica między uczestnikiem a kadrą nie zawsze jest taka jasna, np. w przypadku przybocznych.

Dlatego przyjmuje się, że uczestnikiem jest osoba, która wypełnia kartę uczestnika, a kadrą są osoby, które działają na innych zasadach, np. z podpisaną umową wolontariacką.
odpowiedź 5 marca przez użytkownika qj0n (14,477)  
Nie do końca jest to niejasne - w praktyce za uczestników zawsze kwalifikowana jest młodzież szkolna, z wyłączeniem tych którzy mają formalną funkcję w placówce wypoczynku (nie naszą wewnętrzną jak przyboczny, a według ustawy - czyli jadą jako wychowawcy lub pracownicy placówki).

Umowa wolontariacka dla przybocznego jest ryzykowna i może zostać podważona jeśli w ten sposób chcemy ominąć kwalifikowanie go jako uczestnika - chyba, że pojedzie jako wychowawca lub osoba z konkretnym zakresem obowiązków, np. kwatermistrz, kucharz, zaopatrzeniowiec.
No i właśnie u nas, tacy przyboczni czy drużynowi nie-przewodnicy, którzy na obozie są harcersko pojętą kadrą, jadą z umową wolontariacką określającą realny ich zakres obowiązków - organizacja i współorganizacja zajęć programowych, wsparcie wychowawców w opiece nad uczestnikami, obowiązki instruktora służbowego itp.. Jeśli pełnią nasze harcerskie funkcje kadry to da się to przełożyć na język nieharcerski i spisać w formie umowy wolontariackiej.
Jasne!

Uważałbym w moim odczuciu w przypadku pełnoletnich uczniów - bo MEN jest wrażliwe na młodzież szkolną. Pytanie, czy nie można kogoś wpisać jako uczestnika i tyle.

Natomiast w ogólności chodzi rzeczywiście o zabezpieczenie prawne osoby która nie pojedzie jako uczestnik, więc jeśli to zrobić mądrze, to na pewno Wasze rozwiązanie jest dobre - z tym nie polemizuję :-)

Dorzucę fragment Ustawy, który może mieć znaczenie w decyzji czy brać pełnoletnich uczniów jako kadrę (zewnętrzną). 

Art 92c. 2. Organizator wypoczynku zapewnia: ...
(...)
2) kadrę wypoczynku, którą stanowią: 
a) kierownik wypoczynku i wychowawcy (...)
b) w zależności od programu wypoczynku i realizowanych zajęć – trenerzy i instruktorzy sportu, rekreacji, animacji kulturalno-oświatowej, lektorzy języka i inne osoby prowadzące zajęcia podczas wypoczynku, które spełniają następujące warunki:
– mają ukończone 18 lat,
– posiadają co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
– posiadają wiedzę, doświadczenie i umiejętności niezbędne do realizowanych zajęć;

Z tym, że to dotyczy kadry w rozumieniu ustawy, czyli osób, zgłoszonych do kuratorium. U nas zajęcia organizują także osoby zgłoszone jako uczestnicy i oni tych wymagań nie spełniają.

Dlatego wydaje mi się, że można mieć umowę wolontariacką z pełnoletnią osobą, która nie jest kadrą w rozumieniu ustawy. Inaczej niemożliwe byłoby wzięcie na obóz np. dorosłej osoby bez średniego wykształcenia.
–3 głosów
Jeżeli nie ma żadnej funkcji to nie macie obowiażązku podpisywać ją pod wychowawce, (chyba że uznacie to za słuszne bądz przydałaby wam się dodatkowa osoba) możecie wpiśać ją jako uczestnika w pionie wędrowniczym
odpowiedź 3 marca przez użytkownika kena (392)   1 3 18

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 240 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika Pepepolska (159)   1 4 12
+7 głosów
2 odpowiedzi 643 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 533 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 3,845 wizyt
+2 głosów
3 odpowiedzi 1,898 wizyt
pytanie zadane 20 grudnia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika radnow (149)   2 4 9
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...