• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kto może być w kadrze na obozie?

+12 głosów
Chciałam się dowiedzieć czy osoba która posiada stopień instruktorski pwd. musi robić kurs wychowawców kolonijnych aby być drużynowym na obozie harcerskim? Wiele osób w moim środowisku posiada już pwd. a nasza komendantka kazała zrobić ten kurs aby mogli być wychowawcami na obozie.
pytanie zadane 30 stycznia 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika Yelle (2,049)   32 60 85
Współczynnik akceptacji: 29%

zmienione kategorie 20 lutego 2014 przez użytkownika KoT
   

2 odpowiedzi

+8 głosów
Osoba mająca pwd nie musi robić kursu wychowawcy kolonijnego, bo ustawa dopuszcza instruktorów harcerskich (mających minimum pwd) do bycia właśnie wychowawcą na obozie. Warunkiem koniecznym wówczas jest bycie osobą pełnoletnią.

 

A jeśli ktoś nie ma pwd i chce być wychowawcą na obozie to taki kurs musi zrobić, ale musi mieć wykształcenie średnie (w sensie, że ma być po maturze :0)
odpowiedź 30 stycznia 2013 przez użytkownika KopczyK (3,460)   8 32 72
Ważne: nie "osoba mająca pwd" tylko "instruktor mający pwd". Stopień ma się z chwilą przyznania w rozkazie, a instruktorem się jest z chwilą złożenia zobowiązania.

Bardzo często te dwa wydarzenia są rozdzielone czasowo o ileś dni. W takim czasie człowiek ten nie ma uprawnień wychowawcy. Sam kiedyś szybko robiłem zobowiązanie dwójce młodych ludzi, którzy w czerwcu zakończyli próbę i zdobyli stopnie, aby mogli być wpisani na listę wychowawców na obozie.
Masz rację :) Ach, te nasze niuanse harcerskie :)
A czy kuratorium może się "przyczepić" do tego, że nie ma się ukończonego kursu? Słyszałam o przypadkach, kiedy bardzo kręcili nosem na instruktorów bez kursu wychowawców
Nie. Przedstawiasz rozporządzenie jako podstawę prawną i pytasz ich o podstawę prawną ich kręcenia nosem.
Ważna jest też kwestia, że musi mieć wykształcenie średnie, czyli ukończyć szkołę średnią, a nie, jak napisałeś, być po maturze :)
+6 głosów

Rozporządzenie (http://wypoczynek.men.gov.pl/images/stories/rozporzadzenie/rozporzdzenie-ujednoliconyok.pdf) mówi wyraźnie, kto może być kadrą na obozie:

 

§ 12. 1. Wychowawcami  w różnych formach wypoczynku mogą być:   
1) nauczyciele; 
2) studenci szkół wyższych kierunków i specjalności, których program obejmuje  przygotowanie pedagogiczne, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia; 
3) słuchacze kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów językowych, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia; 
4) osoby posiadające zaświadczenia o ukończeniu kursu dla wychowawców kolonijnych, obejmującego program określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia; 
5) instruktorzy harcerscy w stopniu co najmniej  przewodnika; 
6) przodownicy turystyki kwalifikowanej oraz instruktorzy Polskiego Towarzystwa 
Turystyczno-Krajoznawczego; 
7)  trenerzy i instruktorzy sportowi. 
2. Osoby wymienione w ust. 1 pkt 4-7, powinny spełniać następujące warunki: 
1) mieć ukończone 18 lat życia; 
2) posiadać co najmniej średnie wykształcenie, z zastrzeżeniem ust. 3. 
3. Warunek określony w ust. 2 pkt 2 nie dotyczy instruktorów harcerskich,  
o których mowa w ust. 1 pkt 5, pełniących funkcję wychowawcy w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie.
 
Tak więc pełnoletni instruktor harcerski ze stopniem przewodnika (i wyższym) może być wychowawcą, bez żadnych dodatkowych kursów. Na obozie harcerskim nie potrzebna mu jest też matura.
odpowiedź 31 stycznia 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,796)   36 87 189
A absolwent uczelni o specjalności opiekuńczo- wychowawczej?

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 497 wizyt
pytanie zadane 31 lipca 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika cuoore99 (110)   1 3
+4 głosów
3 odpowiedzi 954 wizyt
pytanie zadane 17 lutego 2013 przez użytkownika wąski!:D (702)   13 39 57
+5 głosów
3 odpowiedzi 1,896 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika scaut17 (258)   2 8 15
0 głosów
1 odpowiedź 286 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2018 w HAL/HAZ przez użytkownika Tomasz_pytanie (515)   2 15 31
+8 głosów
7 odpowiedzi 4,068 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika Iga Chwiałkowska (395)   7 16 28
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...