• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Funkcje w GZ

+1 głos
Czy aby zostać przybocznym/przyboczną w gromadzie zuchowej trzeba było wcześniej być zuchem/zuchenką? Tak samo z drużynowym/drużynową: trzeba wcześniej zostać przybocznym/przyboczną lub zuchem (wszystko dotyczy gromad zuchowych)?
pytanie zadane 24 listopada 2017 przez użytkownika ___ (169)   1 6 12
Współczynnik akceptacji: 50%
   

1 odpowiedź

0 głosów
Nie trzeba przechodzić każdego szczebla po kolei, ale nie zmienia to faktu, że tak jest najlepiej ponieważ znamy całość działania gromady od podszewki. To znaczy, że nie musisz mieć na swoim harcerskim koncie momentu, w którym byłeś zuchem, żeby zostać przybocznym w GZ. Ale, żeby zostać drużynowym najlepiej jest odbyć czas na "stanowisku" przybocznego, żeby zobaczyć na czym polega ta praca. Tak samo w drużynach. Najlepiej jest być najpierw harcerzem, następnie zastępowym, przybocznym, drużynowym. Wtedy jako zastępowy wiesz czego oczekuje harcerz. Jako przyboczny wiesz jakiego wsparcia potrzebuje zastępowy i zaznajamiasz się z pracą drużynowego, a na końcu jako drużynowy znasz każdy aspekt działania drużyny.
odpowiedź 24 listopada 2017 przez użytkownika vilanevueso (251)   5 18
Pamiętajmy, że czasu cofnąć się nie da :-) więc jeśli ktoś jest chętny działać, to nawet jeśli nie ma wcześniejszego własnego doświadczenia to nie ma co go blokować. Są w ZHP kursy metodyczne które uzupełniają potrzebną wiedzę i doświadczenie :-) a zgodnie z powyższym nie ma żadnych formalnych przeciwskazań, żeby podjąć się funkcji przybocznego lub drużynowego bez wcześniejszych doświadczeń własnych jako zucha czy harcerza - pod warunkiem uzupełnienia odpowiedniego przeszkolenia!
Zdecydowanie nie ma co hamować :) Ale jeśli tylko można warto zdobywać wiedzę - jak nie w trakcie ścieżki od podstaw. To w każdy inny sposób. Wystarczy popatrzeć na osoby wracające po latach do harcerstwa, które zastają je w całkowicie innej formie. Ale dzięki własnym chęciom - rozwijają się i nadrabiają zaległości, które mogły się gdzieś pojawić ;)

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 115 wizyt
pytanie zadane 2 marca w Zuchy przez użytkownika kena (206)   2 10
0 głosów
1 odpowiedź 68 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 162 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 249 wizyt
+6 głosów
3 odpowiedzi 273 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca 2013 w Zuchy przez użytkownika plomyczek_adam (183)   1 3 11
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...