• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy jadąc na obóz powinnam zdjąć sznur?

0 głosów
Czuwaj!

W sierpniu jadę na obóz pod namioty jako uczestnik. Jestem drużynową i stwierdziłam, że warto poznać jak organizuje się tego typu obóz od środka. Czy powinnam zdjąć sznur w związku z tym, że nie będę pełniła tej funkcji na obozie?
pytanie zadane 18 sierpnia w Regulamin mundurowy przez użytkownika vilanevueso (183)   3 10
Współczynnik akceptacji: 67%
   

2 odpowiedzi

0 głosów
 
Najlepsza
Nie zgodzę się z drugą odpowiedzią. Trzymając się regulaminu - regulamin mundurowy nie zawiera nic o funkcjach na obozie, więc na mundurze nie można oznaczać takich funkcji jak komendant obozu, kadra programowa czy oboźny o ile nie potraktujemy ich jako np. funkcyjnych szczepu czy drużyny. Nawet wtedy nikt poza drużynowym nie będzie mieć sznura granatowego spod ramienia.

A na logikę - drużynowy, nawet nie będąc w kadrze, nadal ma swoje obowiązki takie jak np. otwieranie i pilnowanie prób na stopnie. Warto oznaczyć drużynowego, aby było wiadomo, kto to robi.
odpowiedź 19 sierpnia przez użytkownika qj0n (13,687)  
wybrane 20 sierpnia przez użytkownika vilanevueso
Może nie ma w regulaminie sznurów obozowych, ale jeśli obóz jest wielkości drużyny i tak działa, to sznury dają jasny i czytelny przekaz: komendant-drużynowy, kadra-przyboczni, zastępowi. Lepiej tak, niż totalny chaos, obóz będzie po tygodniu wiedział, kto jest kim, ale gdy spotkamy innych harcerzy, albo wizytację z chorągwi, będą zdezorientowani, jak komendant będzie miał sznur zielony, szeregowi granatowe, zastępowy żadnego, a kwatermistrz srebrny.
Myślę, że to działa w drugą stronę - dobrze gdy drużynowy jest komendantem, ale niekoniecznie komendant, na udawać, że jest drużynowym. Dzieci po nagłej zmianie sznurów będą raczej zagubione. Tym bardziej komendant hufca widząc granatowy sznur u osób, których nie mianował (już mieliśmy z tego powodu małe konflikty).

Dodam jeszcze, że równie dobrze co drużyną, jeździ się na obozy szczepem (w zależności od tego czy działamy w szczepie czy wielkiej drużynie) - w takim przypadku sznury są byłyby inne, a wizytacji z chorągwi trzeba by wręczać wykaz sznurów w danym obozie bo w sąsiednim będą inne (dopiero wtedy będą zdezorientowani)
0 głosów
Nie wiem, jak będzie wyglądała struktura obozu, ale nawet jeśli nie założycie jednakowych barw, tylko zostaniecie w swoich, to na obozie powinno się nosić sznury, pasujące do funkcji na obozie. Zapobiegnie to chaosowi, sznur jest informacją, nie odznaczeniem.
odpowiedź 18 sierpnia przez użytkownika karbon (936)   1 11 38

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 235 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Dawidekrypek28 (335)   2 13 24
+2 głosów
1 odpowiedź 292 wizyt
pytanie zadane 7 kwietnia 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Jakub (115)   1 3
+8 głosów
4 odpowiedzi 500 wizyt
pytanie zadane 18 lutego 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Szczupak (202)   2 3 10
+2 głosów
5 odpowiedzi 2,701 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Rycerka (1,607)   16 37 60
0 głosów
2 odpowiedzi 155 wizyt
pytanie zadane 9 sierpnia w Regulamin mundurowy przez użytkownika Timeraine (251)   1 2 14
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...