• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


przyboczna w HS bez pomysłów

0 głosów
Jestem od niedawna przyboczną w drużynie starszoharcerskiej, prowadzę samodzielnie zbiórki, które sama muszę wymyślać. Kończą mi się powoli pomysły, drużynowy mi w tym niestety nie pomaga. Macie jakieś pomysły na zbiórki dla HS?
pytanie zadane 14 maja 2017 w Drużyna przez użytkownika marcelinax3 (105)   1 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+3 głosów
Za sytuacją może czaić się większy problem niż tylko brak pomysłu na zbiórki. Przydałoby się więc przejść przez kilka elementów funkcjonowania drużyny i odpowiedzieć na parę pytań.

1: Czemu drużynowy nie pomaga? Jak wygląda jego obecność w drużynie. Przyboczny nie powinien być "p.o. drużynowego" ale jego pomocnikiem i "czeladnikiem". To drużynowy przecież powinien prowadzić drużynę.

2: W jakim środowisku działa twoja drużyna. Wieś, miasteczko, miasto, w szczepie, samodzielnie, w tej samej miejscowości co siedziba hufca, w innej miejscowości itp. Od tych czynników zależy czy jesteś w stanie łatwo uzyskać pomoc "na żywo", a nie w internecie.

3: Jakie jest twoje doświadczenie harcerskie, jaki masz stopień, czy ukończyłaś jakieś kursy? Od tego zależy czy masz jakieś swoje doświadczenia, zainteresowania z których możesz wyciągać pomysły, ale też czy wiesz jak powinna funkcjonować prawdziwa drużyna harcerska, a nie "świetlica z chustami".

4: Jak wygląda sytuacja ze stopniami i sprawnościami członków drużyny? Czy zdobywają je, czy chcą je zdobywać, czy może nie rozumieją po co to się w ogóle robi. Regulamin stopni i spis sprawności to tak na prawdę gigantyczny zbiór pomysłów, pomoc i drogowskaz nt. pracy drużyny. Oczywiście o ile stopnie i sprawności są w drużynie zdobywane i płynnie się z nimi pracuje.
odpowiedź 14 maja 2017 przez użytkownika Jacek J (1,101)   2 7 30
edycja 15 maja 2017 przez użytkownika Jacek J
Dziękuję, popróbuję ze sprawnościami :D
Tylko pamiętaj, że sprawności, po zrealizowaniu przez harcerza zadań przyznaje rozkazem drużynowy. I znowu sprawa wraca nie do twojego braku pomysłów, a jego braku aktywności. Może podeślij mu link do tego pytania żeby co nieco zastanowił się nad sobą?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 63 wizyt
pytanie zadane 22 października 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Tood (225)   2 10 21
0 głosów
1 odpowiedź 109 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 94 wizyt
pytanie zadane 5 lutego w Drużyna przez użytkownika BettieJones (157)   1 1 11
+7 głosów
3 odpowiedzi 1,621 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Harcereczka (606)   5 30 45
0 głosów
1 odpowiedź 60 wizyt
pytanie zadane 1 listopada 2017 w Pomysł na... przez użytkownika harcereczka2345 (139)   2 2 7
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...