• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy trzeba być instruktorem ZHP w stopniu co najmniej przewodnika, aby być komendantem biwaku?

+13 głosów
W związku z dyskusją pod innym pytaniem - pojawiła się wątpliwość: Czy trzeba być instruktorem ZHP w stopniu co najmniej przewodnika, aby być komendantem biwaku? Czy też wystarczy, aby była zapewniona wymagana prawem liczba opiekunów?

Jako, że w neo-pomysłach w naszej organizacji się gubię, proszę o wyjaśnienie. Bo z tego co zawsze wiedziałem, państwo takiego ograniczenia nie stawia (nie stawiało).
związane z odpowiedzią na: Kto ma prawo szkolić zastępowych ?
pytanie zadane 25 stycznia 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,806)   36 88 189
Współczynnik akceptacji: 80%
   
Różnica jest istotna dla słabszych drużyn: Czy wystarczy, że sobie zapewnią opiekuna zgodnie z wymaganiami państwowymi (np. nauczyciela), czy też potrzebują pełnoletniego instruktora ZHP?
Zastawiające jest to, że taka sama forma, z tymi samymi celami, z takim samym programem, raz jest kwalifikowana jako wypoczynek, a raz nie. To nie jest logiczne.
Ustawa o oświacie mówi, że w czasie wakacji można organizować wypoczynek, czy z tego wynika, że w ciągu roku nie można?
Jeśli można, to czemu te wakacyjne formy podlegają pod rozporządzenie, a śródroczne nie.
Jeśli zaś nie można, to czemu biwak wakacyjny nie może być uznany za to, za co byłby uznany w ciągu roku?
teraz jest tak że biwak (do 5 dni, do 25 osób może organizować każdy pełnoletni) ale obozy tylko phm. i hm. Uważam że to beznadziejne i dyskwalifikuje wiele drużyn w możliwości pojechania na obóz letni czy zimowy. Zasada ta obowiązuje mniej więcej od sierpnia 2012r.
A można prosić na namiar na tę zmianę przepisów?
Nie było zmiany przepisów, wymóg minimum phm + ukończony kurs dla kierownika wypoczynku obowiązuje od bodajże 1998 r.

1 odpowiedź

+11 głosów
 
Najlepsza

Za instrukcją organizacyjną HALiZ:

1.2. Harcerska Akcja Letnia i Zimowa, zwana dalej HALiZ jest integralną częścią działalności wszystkich jednostek organizacyjnych ZHP, hufców, chorągwi, GK ZHP, dotyczącą wypoczynku dzieci i młodzieży, organizowanego podczas ferii letnich i zimowych oraz zimowej i wiosennej przerwy świątecznej. Częścią HALiZ jest Nieobozowa Akcja Letnia i Zimowa, zwana dalej NALiZ.

(...)

4.1.

Komendantem/kierownikiem  wypoczynku może być:

  1. w przypadku form organizowanych w ramach HALiZ (zgodnie z pkt. 1.2. niniejszej instrukcji): instruktor ZHP w stopniu co najmniej podharcmistrzyni/podharcmistrza, który ukończył kurs dla kierowników wypoczynku lub inna osoba, o której mowa w § 11 ust. 1 Rozporządzenia MEN z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej,
    a także zasad jego organizowania i nadzorowania
  2. w przypadku form organizowanych w innym czasie: pełnoletni instruktor ZHP.
odpowiedź 25 stycznia 2013 przez użytkownika cebul (10,528)   20 80 176
wybrane 26 stycznia 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 302 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 184 wizyt
pytanie zadane 16 marca 2017 przez użytkownika Rollciu (105)   2 5
+2 głosów
1 odpowiedź 352 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 709 wizyt
pytanie zadane 7 września 2017 w Próby przez użytkownika Pestka (1,127)   11 51 67
+2 głosów
3 odpowiedzi 2,499 wizyt
pytanie zadane 20 grudnia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika radnow (149)   2 4 9
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...