• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zbyt poufałe zachowanie harcerek

0 głosów
Czuwaj! Mam ogromny problem w zastępie,mianowicie zastęp prowadzę od roku. Na początku było wszystko fajnie,harcerki super,świetnie się dogadywaliśmy. Wraz z druhną,z którą prowadzę zastęp chciałyśmy stworzyć harcerkom dobrą,przyjacielską atmosferę. Mówiły po nas po imieniu-ok,rozmawiały z nami na ich prywatne sprawy-ok,radziły się nas-ok pomagałyśmy,ale od jakiegoś czasu czujemy,że nie mają do nas respektu. Kwestionują nasze zdanie,pytają się (bardzo nietaktownie) o nasze prywatne sprawy i za chyba za bardzo "się rozbestwiły". Jakieś rady na ten temat? Chcemy zrobić z nimi pogadankę o roli zastępowego itp. poradźcie jakie kwestie poruszyć :)
pytanie zadane 11 lutego 2017 przez użytkownika dom.tab (105)   1 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
Odpowiedź jest prosta i skomplikowana zarazem- nie ma druhna autorytetu, a ten buduje się bardzo długo. Pogadanka na temat roli zastępowej niewiele się zda.

Jak najbardziej jednak sugeruję usiąść obrzędowo i z dziewczynami porozmawiać o tym jak się czujecie podczas zbiórek, zapytać co się według nich powinno zmienić, jakie proponujecie rozwiązania. Koniecznie wyciągnijcie wnioski i USTALCIE CO JEST SUPER W ZASTĘPIE i czego za żadne skarby nie chcecie zmienić. To naprawdę ważne.

Ale przede wszystkim, autorytet zbudujesz sobie wiedzą, zachowaniem, umiejętnościami i przyjacielskim podejściem. Pamiętaj, że bycie zastępową to przede wszystkim bycie dobrą koleżanką, jeśli spróbujesz się rządzić to tylko pogorszysz sprawę.

Czuwaj!
odpowiedź 15 lutego 2017 przez użytkownika Skauciak (358)   2 2 14
+1 głos
Ja podejdę do problemu od jeszcze innej strony ;)

Zastęp to przede wszystkim paczka znajomych. A zastępowy to po prostu część tej paczki. Dziewczyny z zastępu powinny zachować takt i mieć szacunek mniej-więcej na takim poziomie jak do innych koleżanek. Poufałość, rozmowy o prywatnych sprawach czy odrębne zdanie są tutaj na porządku dziennym. Oczywiście jeśli przesadzają i Ci to przeszkadza to warto o tym powiedzieć (o tym, że Ci to przeszkadza, nie o tym, że przesadzają), ale zrób to jako koleżanka, nie jako przełożona czy kadra.
odpowiedź 15 lutego 2017 przez użytkownika qj0n (14,890)  

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 166 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 399 wizyt
pytanie zadane 21 marca 2016 w Drużyna przez użytkownika Dh.K (187)   1 7 13
–1 głos
2 odpowiedzi 76 wizyt
pytanie zadane 28 marca w Pomysł na... przez użytkownika Lelo12 (121)   3 4 12
0 głosów
1 odpowiedź 18 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 96 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia w Pomysł na... przez użytkownika Gosia Fijał (150)   1 5 11
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...