• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy mogę nosić mundur wz.2010?

+1 głos
Czy jako harcerka mogę nosić mundur polskiego wzoru wz.2010? I czy mogę nosić na nim flagi? Bardzo zależy mi na odpowiedzi, ponieważ nie chciałabym skończyć z mandatem ;)
pytanie zadane 20 grudnia 2016 przez użytkownika Fundlandia (110)   1 1 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

0 głosów
Na mocy rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części (http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/354/1) został wprowadzony zakaz noszenia mundurów Wojska Polskiego przez cywilów poza paroma wyjątkami. Członkowie organizacji, które mają podpisane porozumienie z MON w tej sprawie mogą nosić takie mundury pozbawione odznak wojskowych. Niektóre drużyny specjalności obronnej mają takie porozumienie. Mundur polowy wz. 2010 funkcjonuje w Wojsku Polskim od 2012 r., więc nie może być noszony przez cywili.
odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika bartek3421 (2,417)   4 15 52
Czyli rozumiem, że jeśli nie jestem w drużynie specjalności obronnej, to nie mogę go nosić? Chodzi mi jedynie o bluzę i spodnie, żadnego nakrycia głowy, doczepiania własnych odznaczeń itp. Nosiłabym go również bez flag.

Drużyny specjalności obronnej były tylko przykładem, bo one najczęściej są zainteresowane podpisywaniem takiego porozumienia z MON.

§ 1. 1. Kompletny mundur wojskowy składa się z ubiorów: wieczorowego, galowego, wyjściowego, służbowego, polowego, ćwiczebnego i specjalnego. 

2. Części munduru wojskowego to elementy składowe ubiorów, o których mowa w ust. 1. 

§ 2. 1. Wprowadza się zakaz używania przez osoby nieuprawnione kompletnego munduru wojskowego lub jego części, chociażby zostały one pozbawione oznak wojskowych.  

Rozporządzenie MON w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części.

Także części munduru niestety nie można nosić.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 393 wizyt
pytanie zadane 24 lipca 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Marlon (105)   1 4
0 głosów
1 odpowiedź 401 wizyt
pytanie zadane 8 listopada 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika MarekMareczek (105)   1 5
0 głosów
2 odpowiedzi 386 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Druhna Gosia (105)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 376 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 444 wizyt
pytanie zadane 31 grudnia 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Angelo (117)   1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...