• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy będąc w stopniu przewodniczki mogę być wychowawcą kolonijnym na kolonii cywilnej?

0 głosów
Byłam na kursie przewodnikowskim i powiedziano nam, że możemy być wychowawcą tylko na harcerskich formach wypoczynku. Jednak znalazłam w rozporządzeniu, że może. Jak to jest? Czy będąc przewodniczką mogę pojechać jako wychowawca na kolonie cywilną?
pytanie zadane 19 grudnia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Mikasa (176)   1 7 14
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+3 głosów
Należy odnieść się tutaj do ustawy o systemie oświaty.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910950425

Patrzymy na art. 92c ust.2 lit. a. Określa on, że kadrę wypoczynku stanowi kierownik i wychowawcy, którzy spełniają określone warunki. Mamy tu odesłanie do art. 92p ust. 1-6.

Nas będzie interesował art. 92p ust. 2, gdyż to on traktuje o wychowawcach wypoczynku. Dowiadujemy się z niego, że wychowawca wypoczynku musi:

-nie być karany (chodzi tylko o niektóre typy przestępstw określone w ustawie)

-mieć ukończone 18 lat

-posiadać co najmniej wykształcenie średnie

-ukończyć kurs na wychowawcę wypoczynku.

A teraz o wyjątkach, które nas interesują. Art. 92p ust. 3 określa wyjątek od obowiązku posiadania wykształcenia średniego. Instruktorzy ZHP w stopniu minimum przewodnika (nie wystarczy mieć skończonego kursu przewodnikowskiego) są zwolnieni z tego obowiązku, ale tylko na wypoczynku organizowanym przez organizacje harcerskie (także wypoczynek dla dzieci niezrzeszonych w ZHP, lecz organizowany przez ZHP).

Art. 92p ust. 6 określa wyjątek od obowiązku ukończenia kursu na wychowawcę wypoczynku. Instruktorzy ZHP w stopniu co najmniej przewodnika są zwolnieni z tego obowiązku. W tym ustępie nie widnieje zapis ograniczający ten wyjątek do wypoczynku organizowanego przez organizacje harcerskie, a więc obowiązuje również na wypoczynku organizowanym przez inne podmioty.

To tyle z wyjątków dla instruktorów harcerskich jeżeli chodzi o wychowawców wypoczynku. Podsumowując, instruktor ZHP w stopniu co najmniej przewodnika może pełnić funkcję wychowawcy na wypoczynku organizowanym przez organizację harcerską (nie ma znaczenia, czy uczestnicy są harcerzami). Na wypoczynku organizowanym przez inne podmioty instruktor ZHP w stopniu minimum przewodnika musi mieć dodatkowo wykształcenie co najmniej średnie.
odpowiedź 19 grudnia 2016 przez użytkownika bartek3421 (2,404)   4 15 52
dziękuję! ;)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 188 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 55 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 609 wizyt
+1 głos
0 odpowiedzi 152 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika Bogna (110)   1 3
+13 głosów
1 odpowiedź 965 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...