• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy komendant/ czlonek.komendy hufca może robić przyrzeczenia?

+1 głos
Cześć! Jestem drużynową. Dowiedziałam się wczoraj od zastępowego w mojej drużynie, że były komendant hufca ( teraz członek Komendy)  zrobił przyrzeczenie członkowi mojej drużyny bez mojej wiedzy i zgody. Zrobił to na obozie na którym mnie nie było ( jadę na 2 obozy już jako kadra więc bez przesady żeby być na każdym)  Proszę o odpowiedź czy tak wolno. Szukałam i nie mogę znaleźć odpowiedzi.  
Pomóżcie :)
pytanie zadane 8 lipca 2016 w Drużyna przez użytkownika Siva (116)   1 2 5
Współczynnik akceptacji: 100%

przywrócone 9 lipca 2016 przez użytkownika Siva
   
Nie warto zamykać pytania, nawet jeśli dostałaś już odpowiedź, która wydaje Ci się satysfakcjonująca. Raz, że możesz dostać inną, jeszcze lepszą albo chociaż dodającą coś do sprawy. Dwa, że zamknięcie pytania wpływa na jego widoczność, a jeśli już dostałaś rozwiązanie swojego problemu, fajnie chyba, by inni też mogli z niego skorzystać... Wybranie odpowiedzi jako najlepszej w zupełności wystarcza do zaznaczenia, że dostałaś odpowiedź, która Cię urządza. :)

1 odpowiedź

+1 głos
 
Najlepsza
Przyrzeczenie Harcerskie to jest coś co powinno odbywać się w drużynie. To w drużynie przeprowadzana jest próba harcerza/harcerki i to drużynowy w swoim rozkazie dopuszcza do złożenia Przyrzeczenia. Więc wszystko w tej kwestii powinno się dziać za zgodą a przede wszystkim wiedzą danego drużynowego.

Wiadomo, że zdarzają się sytuacje kiedy jest idealna okazja na Przyrzeczenie a drużynowy nie może być obecny. Ale wtedy to ewentualnie drużynowy może poprosić innego instruktora o przeprowadzenie takiego Przyrzeczenia danej osobie. Dlaczego tak jest? Bo próba swoją drogą ale ocena pracy, tego czy ktoś jest gotowy i swoim postępowaniem zasłużył na złożenie Przyrzeczenia należy do drużynowego! :)

Jeśli chodzi o jakieś sankcje względem tego instruktora to trudno tutaj coś wyegzekwować. Jedyny konflikt interesów zapewne nastąpi przy uzupełnianiu przez Ciebie ewidencji danego harcerza, bo trzeba będzie uzupełnić datę i rozkaz. Chyba, że są ku temu inne podstawy żeby uznać to Przyrzeczenie za nieważne ale to zawsze będzie ze szkodą dla harcerza.
odpowiedź 8 lipca 2016 przez użytkownika dh. Justka (308)   4 7 18
wybrane 9 lipca 2016 przez użytkownika Siva

Dodam jeszcze, że te zasady nie są wyłącznie „dobrą praktyką”, a są wprost zapisane w regulaminach. Instrukcja gromady drużyny itd. mówi:

31. Drużynowy:

[...]

4. dopuszcza członków gromady/drużyny do złożenia Obietnicy Zucha i Przyrzeczenia Harcerskiego;

5. jeśli jest instruktorem ZHP, przyjmuje Obietnicę Zucha i Przyrzeczenie Harcerskie;

Tak więc przyjęcie od Twojego harcerza Przyrzeczenia bez wcześniejszego dopuszczenia go przez Ciebie w rozkazie jest skandalem i moim zdaniem zasługuje na skargę do sądu harcerskiego, gdyż jest to podważanie Twojej pracy wychowawczej przez losowego instruktora, który Ci „się wcina”.

Oczywiście inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby ten instruktor zadzwonił do Ciebie i Ty byś się zgodziła... ale tu tak nie było. Za Przyrzeczenia członków drużyny odpowiada drużynowy i nikt inny, to jedno z podstawowych uprawnień drużynowego.

Zdaniem druha powinnam to zgłosić tak? Moja Rada Drużyny też tak twierdzi z tym ,że ten druh posiada stopień Hm i jak ktoś podważa jego autorytet to jest zawsze wielka awantura...

Dlatego nie wiem czy powinnam to zrobić. Ale bardzo mi to nie pasuje ,że tak zrobił. Tym bardziej ,że minęło kilka dni od tego zdarzenia a on dalej nie raczył mnie o tym poinformować. Gdyby nie ten zastępowy to bym się chyba we wrześniu dowiedziała na zbiórce.  Proszę jeszcze raz o radę :)

Stopień harcmistrza nie jest tarczą ani glejtem na ignorowanie zasad przyzwoitości czy regulaminów. Wręcz przeciwnie: to potwierdzenie instruktorskiego mistrzostwa i jeśli harcmistrz rażąco lekceważy zasady, jest to sprawa dużo poważniejsza niż w przypadku młodego przewodnika, z wielu powodów.

Trudno doradzać konkretny tok postępowania, nie znając szczegółów całej sytuacji w hufcu, ale rozważyłbym następujące aspekty:

  • Być może warto po prostu skontaktować się z druhem harcmistrzem i zapytać, dlaczego Ci się wtrąca? Zadziwiająco dużo zadrażnień wychodzi nie przez złą wolę, ale przez zwykłe niedogadanie się lub błędne założenia co do drugiej strony.
  • Jeśli nie zrobisz nic, wyślesz sygnał, że takie postępowanie jest z Twojego punktu widzenia OK.
  • Być może przed zawleczeniem sprawy do SH warto pogadać z komendantem hufca. Ma on prawo stosować podstawowe kary dyscyplinarne, może też po prostu ochrzanić rzeczonego druha harcmistrza.
  • Można się upierać, że jeśli nie dopuściłaś harcerza do Przyrzeczenia, samo Przyrzeczenie jest nieważne. Nie szedłbym jednak tą drogą, bo nawet jeśli harcerz nie był jeszcze gotowy, odbieranie mu Krzyża zrobiłoby dużo więcej złego niż dobrego. problem jest z harcmistrzem, nie z harcerzem.
Dziękuje za doradzenie :)

Dh komendantka jest żoną tego druha i nic z tym nie zrobi. więc spróbuje pogadać z tym druhem ,raczej nic z tego nie wyniknie ale warto spróbować.

jeszcze raz dzięki!

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 244 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 516 wizyt
pytanie zadane 6 maja 2014 w Próby przez użytkownika karol.w (206)   3 5 11
0 głosów
1 odpowiedź 287 wizyt
pytanie zadane 27 września 2017 w Drużyna przez użytkownika agatappp (236)   6 20 26
+11 głosów
3 odpowiedzi 1,206 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 175 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2018 przez użytkownika Gosia Fijał (155)   1 7 12
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...