• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kto może przyjąć przyrzeczenie?

+11 głosów
Zastanawiam się nad jedną rzeczą bo słyszałem , że jeśli drużynowy nie ma jeszcze stopnia instruktorskiego to może przyjąć przerzeczenie od swoich harcerz ale  musi być na nim jakiś instruktor. Czy to prawda ?
pytanie zadane 22 stycznia 2013 przez użytkownika Maciej Robak (411)   7 12 18
Współczynnik akceptacji: 0%
   

5 odpowiedzi

+18 głosów

Statut ZHP stanowi jasno:

§ 19

2. Instruktorzy mają ponadto prawo do przyjmowania Obietnicy Zucha, Przyrzeczenia Harcerskiego i Zobowiązania Instruktorskiego.

Nie może więc osoba nie będąca instruktorem przyjąć Przyrzeczenia.

odpowiedź 22 stycznia 2013 przez użytkownika cebul (10,518)   20 80 176
A swoją drogą szkoda, że to nie jest powtórzone w opisie metodyk i w systemie stopni.
+2 głosów
Ano musi być instruktor bo ktoś je musi odebrać :) Wyłącznie instruktorzy mogę odbierać Obietnice Zucha, Przyrzeczenia Harcerskie oraz Zobowiązania Instruktorskie. Więc drużynowy nie będący instruktorem nie może odebrać, ale tak naprawdę to on jest reżyserem uroczystości. Instruktor po prostu odbiera :)
odpowiedź 22 stycznia 2013 przez użytkownika KopczyK (3,460)   8 32 72
+1 głos
Dokładnie jak cebul. Drużynowy nie instruktor może dopuścić do złożenia  przyrzeczenia, ale przyrzeczenie może przyjąć jednie instruktor.
odpowiedź 22 stycznia 2013 przez użytkownika royas (21,079)  
+1 głos
Przyżeczenie może przyjąć tylko instruktor. Spotkałem się z odstępstwami od tej zasady: raz widziałem, jak Przyżeczenie odbierał drużynowy i muszę przyznać, że raczej wolał bym jak by to był instruktor. Drugi raz - słyszałem, że Przyżeczenie odbierał mój były drużynowy, który teraz jest instruktorem. Nie wiem od kogo przyjmował, ale to człowiek o dużym autorytecie i myślę, że raczej nikomu "nie zasłużonemu" by Krzyża harcerskiego nie dał.
odpowiedź 31 marca 2013 przez użytkownika Kamil (595)   5 14 29
Ortografia nie boli.
...ale wymaga wysiłku. :(
–1 głos
Drużynowy bez stopnia instruktorskiego, może być obecny, może pomóc wybrać ( jeśli jest w drużynie taka tradycja) świadka składającemu Przyrzeczenie. Jest odpowiedzialna za wskazanie i dopuszczenie do złożenia Przyrzeczenia, ale przyjąć Przyrzeczenie i założyć Krzyż nowemu Harcerzowi, może tylko Instruktor ZHP.
odpowiedź 22 stycznia 2013 przez użytkownika Bohun (705)   3 11 24
przywrócone 23 stycznia 2013 przez użytkownika Bohun
Bardzo proszę o poprawną ortografię :(
"założyć Krzyż nowemu Harcerzowi, może tylko Instruktor ZHP."
W moim środowisku Krzyż zakłada nie instruktor odbierający Przyrzeczenie, a świadek/opiekun/czy-jak-tam-go-się-jeszcze-nazywa zakłada Krzyż. Nigdy nie widziałam w tym nic niewłaściwego, a wręcz przeciwnie ja od chwili Przyrzeczenia i przypięcia Krzyża czuję specjalną więź z moją opiekunką.
To bardzo fajna idea. Ja raczej pisałem z czysto oficjalnego punktu widzenia. W moim macierzystym hufcu taki opiekun to najczęściej harcerz w tym samym wieku, co próbant. On by raczej Krzyża nie przypinał. W niektórych środowiskach drużynowy nie będący instruktorem zakłada Krzyż harcerzowi po Przyrzeczeniu, ponieważ jest on w końcu z jego drużyny. Ja myślę jednak, że to może być jeszcze jedna pewnego rodzaju motywacja do zrobienia i ukończenia próby instruktorskiej przez drużynowego, że będzie mógł odbierać Przyrzeczenia i przypinać Krzyże nowym Harcerzom. :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 229 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 509 wizyt
pytanie zadane 6 maja 2014 w Próby przez użytkownika karol.w (206)   3 5 11
0 głosów
2 odpowiedzi 118 wizyt
pytanie zadane 1 listopada 2018 przez użytkownika Wera (105)   1 3
+1 głos
1 odpowiedź 106 wizyt
pytanie zadane 2 sierpnia 2018 przez użytkownika JulicaWu (184)   5 13
0 głosów
1 odpowiedź 214 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...