• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Liczba Rzymska na pagonie

+1 głos
Planujemy założyć nową drużynę wędrowniczą. Czy jest możliwość abyśmy wyszyli numer drużyny liczbami Rzymskimi? Chcielibyśmy się odróżniać dlatego pomyśleliśmy o czymś takim
pytanie zadane 15 lutego 2016 w Drużyna przez użytkownika Olaf_Lew. (146)   3 6 11
Współczynnik akceptacji: 25%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
Regulamin mundurowy pokazuje, że numer drużyny na naramiennikach powinien być „normalny”, tj. w zapisie arabskim. Poza tym to jest przede wszystkim oznaczenie identyfikacyjne, a z tego punktu widzenia zapis rzymski byłby wyraźnie trudniejszy do odczytania.

Regulamin przewiduje całkiem sporo obszarów, w oparciu o które drużyna może zbudować swą tożsamość wizerunkową. Ze standardowych macie wzór chusty + kolory naramienników + kolory getrów, wybór nakrycia głowy (w przypadku beretu również kolor), plakietkę drużyny na rękawie. Do tego możecie ustalić konkretny wybór i wzory „dołu”, np. że cała drużyna nosi czarne spodnie i czarne treki. To naprawdę wystarczy; dzięki temu możecie się odróżnić, jednocześnie pozostając spójni wyglądem z całością Związku. Wymyślanie własnych „patentów” odbiegających od regulaminu byłoby już tylko innością dla inności.
odpowiedź 15 lutego 2016 przez użytkownika vanadey (15,233)   16 75 290
Dziękuję za odpowiedź :) Czuwaj.!
Proszę bardzo. :)  Z własnych obserwacji dodam jeszcze, że jeśli barwy drużyny, plakietka i najlepiej jeszcze beret są ze sobą spójne, efektem jest bardzo solidna identyfikacja wizualna – członkowie środowiska są rozpoznawani na pierwszy rzut oka. Żaden pojedynczy wyróżnik widoczny dopiero z bliska nie da Wam takiego efektu. Czuwaj!

Vanadey: w którym punkcie jest informacja o cyfrach arabskich?

105. Naramienniki:
1) członkowie ZHP mogą nosić naramienniki w barwach środowiska z oznaczeniami stopni harcerskich, mogące dodatkowo zawierać numer drużyny lub szczepu;

W przykładach wyglądu pagonów w Zał. 2 – numer drużyny 147 jest zawsze pokazany cyframi arabskimi. 

Ponadto Zasady przyjmowania nazw i imion z 2002 r. mówią, że numer drużyny to po prostu jej numer ewidencyjny, a ten z definicji nie będzie pisany w notacji rzymskiej, bo dziś do takich celów wszyscy używają wyłącznie notacji arabskiej. Do tego te same Zasady... mówią, że numerację drużyn określa komenda hufca zgodnie z przyjętymi zwyczajami, a więc musielibyście mieć w hufcu przyjęte, że numery mogą być pisane po rzymsku, a nie kojarzę hufca, w którym tak jest.

Sam napisałeś: w przykładzie.

Reszta to tylko interpretacja. My używamy cyfr arabskich ale nie widzę żadnego przepisu zabraniającego użycia do oznaczenia cyfry rzymskiej.
0 głosów
W moim szczepie powszechne jest wyszywanie cyfr rzymskich na pagonach jako numeracja drużyny :) W niektórych drużynach w moim środowisku jest to po prostu jeden  z elementów obrzędowości. Moim zdaniem cyfry rzymskie na pagonie wyglądają bardzo efektownie, jest to na pewno pewnego rodzaju nowość, czy po prostu coś innego pośród tradycyjnej numeracji cyframi arabskimi. Uważam, że użycie rzymskich cyfr to świetny sposób na sprawienie, że Twoja jednostka będzie wyjątkowa, że będzie rozpoznawalna i wyróżniająca się na tle innych :)
odpowiedź 17 lutego 2016 przez użytkownika Kartosz (106)   3

Podobne pytania

+9 głosów
2 odpowiedzi 1,054 wizyt
pytanie zadane 5 czerwca 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Antek (156)   2 4 7
+1 głos
1 odpowiedź 39 wizyt
pytanie zadane 17 października w Drużyna przez użytkownika Marta000007 (140)   2
+2 głosów
2 odpowiedzi 503 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2018 w Drużyna przez użytkownika TokiDoki (119)   1 1 4
0 głosów
2 odpowiedzi 764 wizyt
pytanie zadane 14 października 2017 w Drużyna przez użytkownika Measy Camille Jones (170)   2 8 12
0 głosów
1 odpowiedź 415 wizyt
pytanie zadane 27 września 2017 w Drużyna przez użytkownika julkkaga (248)   8 21 28
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...