• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kto ma głos podczas zjazdu zwykłego hufca ?

0 głosów
Pytanie to kto podczas zjazdu zwykłego hufca może głosować ?
Czy może zaistnieć taka o to przykładowa sytuacja, że czynne prawo wyborcze mają instruktorzy którzy są drużynowymi lub osoby z funkcjami w hufcu jak i członkowie komendy hufca a bierne prawo wyborcze pozostali instruktorzy bez prawa głosu ?
pytanie zadane 30 stycznia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh Olek (246)   2 13 25
Współczynnik akceptacji: 7%

edycja 30 stycznia 2016 przez użytkownika Gacek
   

1 odpowiedź

0 głosów
Głosować na zjeździe hufca mogą osoby pełniące funkcje instruktorskie (nie muszą to być instruktorzy; czyli drużynowi, członkowie władz: KH, KR, SH; członkowie prawdopodobnie większości zespołów hufcowych), mające opłacone składki (to oczywiste, bo jak się nie opłaci składek to ustaje członkostwo) i przydział służbowy do danego hufca.

Natomiast bierne prawo mają mają instruktorzy z zaliczoną służbą instruktorską. Nie muszą mieć przydziału do hufca; kandydat na skarbnika nie musi być instruktorem.

Przeważnie jest tak, że spora cześć uczestników zjazdu, ma zarówno czynne jak i bierne prawo wyborcze.
odpowiedź 31 stycznia 2016 przez użytkownika royas (20,416)  

Można jeszcze dopowiedzieć, że czynne prawo wyborcze (CPW) mają wszyscy instruktorzy z danego hufca pełniący gdzieś funkcję instruktorską, np. członkowie zespołów chorągwianych. Nie rozciąga się to na wędrowników/starszyznę działającą na poziomie chorągwi, oni nie nabywają CPW. Do tego instruktorzy mający przydział do chorągwi lub GK ZHP wybierają sobie, w jakim hufcu będą realizować swoje CPW (na ogół w macierzystym lub w tym, w którym coś obecnie robią) i może paść akurat na Wasz – ale to pojedyncze sytuacje.

edit: Druga teza jest błędna, jak zauważył royas; wykreśliłem, żeby ktoś się nie zasugerował, nie przeczytawszy całego wątku.

Dwie rzeczy mi się wydają ale pewny nie jestem:

Wędrownik pełniący funkcję instruktorską w chorągwi ale mający przydział do danego hufca powinien mieć prawo udziału w zjeździe hufca z głosem decydującym (par 51 Statutu).

Druga część (o wyborze hufca gdzie realizuje się CPW) odnosi się chyba do zbiórek wyborczych delegatów na zjazd ZHP, a nie do zjazdu hufca.

Co do pierwszego, nie, patrz Uchwała 14/36 NSH. Kluczem było tu stwierdzenie Statutu, że komendant hufca może dopuścić do pełnienia funkcji instruktorskiej nieinstruktora.

Co do drugiego, masz oczywiście rację, tak mówi §51 Statutu. Dziura w mózgu. ;)

Dobrze, to teraz napiszę czy dobrze to rozumiem: Czynne prawo wyborcze lub Bierne prawo wyborcze mogą mieć osoby pełniące funkcje instruktorskie i nie muszą to być instruktorzy? A jeźeli chodzi o różnicę mieczy czyynne a bierne to rozumiem, że osoby z czynnym prawem wyborczym mogą tylko głosować a z biernym głosować i kandydować ?
A co z instruktorami nie pełniącymi funkcji instruktorskich ale z zaliczonymi służbami instruktorskimi ? To zależy od komendanta hufca czy mają głos czy nie ?
Rozumiem, Czyli po prostu funkcja pełniona przez wędrownika na poziomie chorągwi lub centralnym, na pewno nie jest funkcja instruktorską. A swoją drogą to dosyć dziwne, że decydujące jest tutaj kto pełni taką funkcję, a nie jej charakter. :)
Tak, ale uzasadnieniem były też konsekwencje: gdyby przyjąć, że wędrownik w zespole chorągwianym nabywa praw wyborczych, komendant chorągwi mógłby kompletnie sterować wyborami w wybranych hufcach, powołując np. 20-osobowy zespół ds. strony WWW, i hufiec nie mógłby się przed tym w żaden sposób zabezpieczyć. Zwłaszcza że tego typu funkcje chorągwiane pełnione przez wędrowników mają zasadniczo charakter techniczny, nie wychowawczy.

Rozwiązanie CPW w Statucie jest i tak biedne. Tu NSH zapobiegł przynajmniej dokładaniu do już kulawego systemu kolejnej patologii.
@ dh Olek:

To nie tak.

Czynne prawo wyborcze i udział z głosem decydującym - prawo do głosowania, w tym do wybierania władz ale również w spawach uchwał itp.
Bierne prawo wyborcze - prawo do bycia wybieranym.

W uproszczeniu na zjeździe głosują (czynne prawo) osoby pełniące funkcje instruktorskie (w tym drużynowi, nie trzeba być instruktorem)
Wybieranym do władz (bierne prawo) mogą być instruktorzy z zaliczoną służbą. Wyjątkiem jest skarbnik. I jest jeszcze kilka dodatkowych ograniczeń w zależności od tego na jaką funkcję się kandyduje (np. do sądu - tylko harcmistrze).
dh Olek: Blisko, ale nie do końca.

Czynne i bierne prawo wyborcze są niezależne, można mieć jedno z nich lub oba.

Czynne prawo wyborcze mają osoby pełniące funkcje instruktorskie, niekoniecznie instruktorzy. Bierne prawo wyborcze mają instruktorzy z zaliczoną służbą, niekoniecznie pełniący funkcje instruktorskie (wyjątkiem są wybory na funkcję skarbnika).

Instruktor nie pełniący funkcji instruktorskiej, ale mający zaliczoną służbę nie ma prawa głosu (CPW) niezależnie od decyzji komendanta, ma za to zawsze BPW (o ile nie załapie się na któreś statutowe ograniczenie dla konkretnych funkcji).

Podobne pytania

+6 głosów
2 odpowiedzi 245 wizyt
pytanie zadane 23 sierpnia 2014 przez użytkownika royas (20,416)   59 249 452
+1 głos
1 odpowiedź 349 wizyt
pytanie zadane 17 listopada 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika cytrynka (120)   1 6
0 głosów
1 odpowiedź 506 wizyt
+2 głosów
2 odpowiedzi 758 wizyt
+9 głosów
3 odpowiedzi 706 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...