• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Co zrobić w takiej sytuacji?

+2 głosów
Czuwaj!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Mam w drużynie taką sytuacje, że z-ca komendanta hufca ds. organizacyjnch chce stworzyć szczep. Nasza drużyna jest póki co młodszoharcerska. Chcemy z niej zrobić wielopoziomową, ale druh komendant, który chce założyć szczep nie chce się na to zgodzić i za wszelką cenę chce go założyć. Cała nasza drużyna nie chce odchodzić z naszej 11. Co zrobić w tej sytuacji? Nasz Drużynowy nam nie pozwala na rozmowy, petycje, itp., ponieważ boi się konsekwencji. Tak jak, więc już mówiłem co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy jest nieuniknone? Licze na odpowiedzi.
pytanie zadane 17 stycznia 2016 w Drużyna przez użytkownika FilipZ (115)   1 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+2 głosów

1: Jeśli w drużynie funkcjonuje choć jeden zastęp składający się z osób z innej grupy wiekowej niż jej "główna metodyka", to już jest to de facto drużyna wielopoziomowa.

2. Co do nacisków ze strony hufca (całej komendy, jednego członka komendy?), to ten instruktor chyba nie za bardzo rozumie po co istnieją szczepy. Za statutem:

§ 31

  1. Podstawowe jednostki organizacyjne ZHP, działające w jednym środowisku, mogą łączyć się w szczepy oraz związki drużyn. Utworzenie szczepu i związku drużyn zatwierdza komenda hufca.

I za instrukcją drużyny:

I.6: Gromady, drużyny, kręgi i kluby specjalnościowe mogą zrzeszać się w szczepach w celu zapewnienia ciągu wychowawczego, ułatwienia pracy z kadrą i ułatwienia prowadzenia gospodarki finansowej i sprzętowej. Zasady tworzenia i funkcjonowania szczepów określone są w odrębnych przepisach.

Czyli powstanie szczepy powinno być suwerenną decyzją drużyn. Działających w jednym środowisku, czyli miejscowości/dzielnicy/osiedlu czy np. szkole. Albo 2-3 drużyny decydują się (ich rady drużyn) że razem będzie im lepiej, albo jedna drużyna wielopoziomowa "pączkuje" i rozrasta się w szczep. Przepisy wyraźnie mówią o dobrowolności w procesie tworzenie szczepu.

Sporo zależy od tego kto naciska na odgórne tworzenie szczepu. Jeśli jedna osoba w komendzie hufca i nie jest to komendant: można porozmawiać bezpośrednio z komendantem hufca. Jeśli cała komenda i mimo prób rozmów będzie nadal traktować drużyny jak kompanie w pułku, które można dowolnie reorganizować odgórnymi rozkazami, można odezwać się do komisji rewizyjnej hufca i zasugerować żeby porozmawiała z komendą nt. przestrzegania Statutu ZHP. Tylko że jest to "ciężka artyleria".

odpowiedź 17 stycznia 2016 przez użytkownika Jacek J (1,101)   2 7 30
Sam jestem zastępowym. Mam w zastępie osobe, która ma 13 lat

Podobne pytania

+4 głosów
2 odpowiedzi 590 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2013 przez użytkownika wąski!:D (702)   15 39 57
+1 głos
2 odpowiedzi 308 wizyt
pytanie zadane 4 października 2015 w Drużyna przez użytkownika wiśnia (110)   1 3
+4 głosów
1 odpowiedź 387 wizyt
pytanie zadane 1 marca 2014 w Drużyna przez użytkownika lenusek (329)   2 5 15
+1 głos
1 odpowiedź 127 wizyt
+4 głosów
1 odpowiedź 435 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca 2013 w Drużyna przez użytkownika Gosia.Rog (147)   1 2 6
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...