• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy osoba bez przyrzeczenia może być przyboczną gromady zuchowej?..

0 głosów
Moja koleżanka chce zostać przyboczną gromady zuchowej, ale nie ma przyrzeczenia. Czy osoba bez przyrzeczenia nie może zostać przyboczną/przybocznym? A co z kursem może jechać na kurs przybocznych czy raczej nie?
pytanie zadane 29 grudnia 2015 przez użytkownika przyboczna14GZ (162)   2 10 15
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+2 głosów

Czuwaj!

Pytanie ociera się o kilka różnych aspektów. Po pierwsze ustalmy kto jest członkiem ZHP a kto nie.I tak według statutu

§ 15 

1. Członkiem ZHP może zostać każdy, kto wyrazi wolę przynależności do ZHP i działania zgodnego z zasadami i celami Związku.

Wystarczy tylko chęć samego zainteresowanego, wpis do ewidencji oraz opłacenie składek. 

Zakładając teraz, że owa druhna jest harcerką (bo wyraziła wolę przynależności, opłaciła składki, ma zgodę rodziców itd.) może zostać powołana na funkcję przybocznej. Jedyny zapis o funkcji przybocznej jaki znajduje się w instrukcji drużyny to:

32.  Drużynowemu w prowadzeniu gromady/drużyny pomaga przynajmniej jeden przyboczny. W gromadzie/drużynie koedukacyjnej przynajmniej jeden przyboczny powinien być innej płci niż drużynowy.

Natomiast należy się zastanowić dlaczego owa druhna tego przyrzeczenia nie złożyła? Czy będzie w stanie pomóc drużynowemu/wej w prowadzeniu gromady? Czy zna podstawy metody? Ja miałbym wiele wątpliwości. 

Natomiast co do kursu - każdy kurs ma swoje własne wymagania i nie jesteśmy w stanie Ci odpowiedzieć wprost natomiast nie istnieją żadne odgórne wymagania dla członków kursów.

odpowiedź 29 grudnia 2015 przez użytkownika Adam Łakomy (907)  
Według mnie Ela (bo tak ma na imię owa druchna) bardzo nadaje się na przyboczną :) A sama nią jestem od 2 lat więc mam jakieś doświadczenie. A przyrzeczenia nie złożyła ponieważ drużynowy jej drużyny uważa że przyrzeczenie złoży wtedy gdy wszyscy z drużyny (którzy też nie mają krzyża) będą gotowi na przyrzeczenie.
No cóż widać drużynowy sam nie zna podstaw metodyki harcerskiej :(
To drużynowy podejmuje decyzję (ew. Rada Drużyny) kogo chce powołać na przybocznego - jeśli jest zdania, że Ela się nadaje to nie ma żadnych przeszkód, poza opisanymi wyżej w tym wątku.

Inną rzeczą jest przyrzeczenie harcerskie - jeśli to prawdziwy powód to w 100% zgadzam się z Adamem. Warto by przypomnieć druhowi drużynowemu o podstawach metodyki harcerskiej, bo z założenia, chociaż nastawiamy się na pracę w grupach, to jednak dbamy o dobro jednostki ;-)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 141 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 240 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 300 wizyt
pytanie zadane 19 lipca 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Iskiereczka99 (156)   3 5 7
+10 głosów
2 odpowiedzi 1,117 wizyt
pytanie zadane 5 września 2013 w Drużyna przez użytkownika Marlenn (3,915)   26 56 82
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...