• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Brak kandydata na funkcję komendanta hufca

+1 głos
Czuwaj!
Co się dzieje w wypadku gdy podczas zjazdu żaden kandydat nie wyraża zgody na kandydowanie i tym samym nie ma kandydata na funkcję komendanta hufca?
pytanie zadane 17 listopada 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika cytrynka (120)   1 6
Współczynnik akceptacji: 100%
   

1 odpowiedź

+3 głosów
 
Najlepsza

Najczęściej – choć nie jest to obowiązkowe – przerywa się zjazd na podstawie p. 8 Ordynacji wyborczej ZHP i kadra ma się ogarnąć i wyłonić komendę. Jeśli po wznowieniu zjazdu nadal nie uda się powołać komendanta i komendy, robi się ciekawie...

Według samego Statutu mandat komendanta i komendy hufca wygasa najpóźniej po upływie 4 lat od poprzedniego zjazdu zwykłego (§43 ust. 1 Statutu ZHP). Dodatkowo jednak z Uchwały 07/38 Naczelnego Sądu Harcerskiego wynika, że jeśli komendant hufca sprawował funkcję przez dwie kolejne pełne kadencje (z zastrzeżeniem Uchwały 13/38 NSH), jego mandat wygasa w dniu zwołania następnego zjazdu zwykłego hufca, nawet jeśli odbędzie się to przed upływem tych 4 lat.

Gdy mandat komendanta wygaśnie, robi się problem. Nie można zastosować §45 Statutu ZHP (o powoływaniu organu tymczasowego do kierowania hufcem na okres nieprzekraczający 6 miesięcy), bo ten punkt dotyczy przypadków wygaśnięcia mandatu w trakcie kadencji. Teoretycznie p. 32 Zasad tworzenia i działania hufca daje komendzie chorągwi możliwość podtrzymania istnienia hufca nieposiadającego komendy przez okres do 6 miesięcy, ale taki hufiec nie byłby w stanie w zasadzie wcale funkcjonować, a komenda chorągwi tolerując taki stan rzeczy narażałaby się na odpowiedzialność karną (dopuszczenie funkcjonowania drużyn bez nadzoru). Dlatego jeśli po wznowieniu zjazdu nadal nie będzie chętnych do pełnienia funkcji komendanta, hufiec powinien zostać rozwiązany uchwałą samego zjazdu lub komendy chorągwi, a komenda chorągwi powinna rozdzielić jego teren i środowiska między hufce ościenne. (Na pewno nie można w takiej sytuacji powołać pełnomocnika komendy chorągwi, bo nie ma podstawy prawnej do takiego ruchu).

odpowiedź 17 listopada 2015 przez użytkownika vanadey (13,327)   16 73 246
edycja 17 listopada 2015 przez użytkownika vanadey
Bardzo dziękuje

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 404 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 152 wizyt
+2 głosów
2 odpowiedzi 609 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 83 wizyt
pytanie zadane 25 września 2016 przez użytkownika agatappp (217)   3 13 24
+4 głosów
2 odpowiedzi 231 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...