• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Nowa zgoda na przynależność i przetwarzanie danych

+3 głosów

W zgodzie na przynależność do ZHP jest taki fragment:

5. w przypadkach, gdy przetwarzanie danych osobowych wskazanego powyżej małoletniego będzie niezbędne dla wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego, jak również wówczas, gdy przetwarzanie takie będzie niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów administratorów danych albo odbiorców danych, a przetwarzanie to nie będzie naruszać praw i wolności osoby, której dane dotyczą – art. 23 ust. 1 pkt 4-5 w/w ustawy, to wówczas:

a) istnieje możliwość wniesienia pisemnego oraz umotywowanego zaprzestania przetwarzania danych osobowych z uwagi na szczególna sytuację, osoby, której dane te dotyczą;

b) istnieje możliwość wniesienia sprzeciwu, gdy administrator danych zamierza przetwarzać dane osobowe w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. 

 I mam pytanie, co on dokładnie oznacza, bo nie jestem w stanie tego jasno wytłumaczyć rodzicom. Jakieś przykłady.

pytanie zadane 23 października 2015 przez użytkownika royas (20,456)  
Współczynnik akceptacji: 38%
   

1 odpowiedź

+2 głosów
 
Najlepsza

Przedstawiam odpowiedź radcy prawnego ZHP:

Ta klauzula stanowi przytoczenie in extenso postanowień Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, w zakresie objętym dyspozycja art. 23 ust. 1 pkt 4-5 tej ustawy. Przepis ten przewiduje sytuacje, w których dopuszczalne jest przetwarzanie danych osobowych. W takiej sytuacji, zgodnie z postanowieniami art. 32 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, osobie, której dane osobowe zostały pozyskane, służy prawo do  wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych w przypadkach, wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania jej danych osobowych innemu administratorowi danych. Innymi więc słowy, jeśli podmiot, który uzyskał dane osobowe na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 4-5 ww. ustawy, a więc dla potrzeb związanych z realizacją celów, wynikających z tego przepisu, zamierza te dane wykorzystać w celach marketingowych – 1 bądź też chce przekazać je innemu administratorowi – 2, to wówczas istnieje możliwość wniesienia sprzeciwu. Prawo do wniesienia pisemnego oraz umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania jej danych ze względu na jej szczególną sytuację, wynika natomiast z postanowień art. 32 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy.

 

odpowiedź 28 października 2015 przez użytkownika you_styna (141)   4
wybrane 28 października 2015 przez użytkownika royas
Dziękuję, choć nie jest napisane prostym językiem :) Chyba warto zauważyć, że ZHP nie przetwarza danych na podstawie zgody oraz że klauzule w zgodzie na przynależność nie są zgodą na przetwarzanie.

Wnikliwy rodzić może zapytać: dlaczego informujecie mnie, że mam prawo wnieść sprzeciw gdy będzie chcieli przetwarzać dane mojego dziecka do celów marketingowych lub przekazać je innemu administratorowi skoro trzy punkty wcześniej piszecie, że dane będą przetwarzane jedynie do celów statutowych i nie będą udostępniane innym podmiotom? Jak odpowiedzieć na takie pytanie?
Spróbuję dać prosty przykład. ZHP realizując cele statutowe podjęło współpracę z firmą Microsoft. Ta firma oferuje ZHP pakiet usług wart X zł. W zamian za to ZHP zobowiązało się do informowania swoich członków o produktach tej firmy (w ramach newslettera) - jest to prawnie usprawiedliwiony cel administratora danych (mamy prawo przetwarzać dane osobowe członków ZHP do realizacji celów statutowych) i jest to przetwarzanie danych w celach marketingowych (nie przekazaliśmy danych firmie my to robimy wewnętrznie). Członek ZHP lub w przypadku małoletnich opiekun prawny może wnieść sprzeciw i napisać do administratora danych - Nie chcę otrzymywać takich informacji.
Super, o taki przykład mi chodziło. Bardzo dziękuję. A z tym udostępnianiem innym podmiotom to chyba tak po prostu przepisane z uchwały?
Klauzule dot. ochrony danych osobowych

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 170 wizyt
+1 głos
0 odpowiedzi 76 wizyt
pytanie zadane 28 września 2017 przez użytkownika royas (20,456)   60 249 454
+6 głosów
1 odpowiedź 359 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Michał Nowak (196)   2 7 11
+4 głosów
1 odpowiedź 374 wizyt
+1 głos
0 odpowiedzi 106 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...