• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy mogę nazywać się harcerką, jeśli nie miałam jeszcze przyrzeczenia?

0 głosów
Czy mogę nazywać się harcerką, jeśli nie miałam jeszcze przyrzeczenia?
pytanie zadane 2 października 2015 przez użytkownika Roux (361)   12 30 41
Współczynnik akceptacji: 0%
   

3 odpowiedzi

+1 głos

Czuwaj!

Według Statutu ZHP 

Rozdział 4 Członkostwo 

§ 14

Członkostwo ZHP powstaje z chwilą wyrażenia woli przynależ- ności do ZHP i uzyskania przydziału służbowego.

§ 15 

1. Członkiem ZHP może zostać każdy, kto wyrazi wolę przynależności do ZHP i działania zgodnego z zasadami i celami Związku. 

2. Osoby do lat 16 mogą należeć do ZHP za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.

Jeśli każdy z tych trzech punktów jest spełniony to może Druhna nazywać się harcerką. Złożenie przyrzeczenia nie jest konieczne.  

odpowiedź 2 października 2015 przez użytkownika Adam Łakomy (907)  
0 głosów
Dodałbym jeszcze że trzeba kryterium wiekowe spełniać tj. Być w przedziale wiekowym 10-12 lat tudzież być uczniem odpowiedniej klasy szkoły podstawowej.  Można pewnie spekulować czy realizując tzw. Próbę na harcerkę/harcerza nie jest błędem nazywać się harcerką. Np. realizując próbę instruktorską pwd nie nazywamy się instruktorem jednak tu decydujące jest moim zdaniem kryterium wieku no i rzecz jasna wspomniene kryteria statutowe.  A do tego tradycyjnie akurat nazywa się polskich skutków harcerzami i to się nie odnosi do żadnego podziału metodycznego. I w takim rozumieniu określenie harcerz/-ka przestaje być tak ściśle zdefiniowane.  Ale to tak dla poszerzenia tematu,  bo jak byłem mały to mnie to też ciekawiło kiedy będę harcerzem... czy po chustowaniu, czy od razu itd.
odpowiedź 9 października 2015 przez użytkownika Solo (1,533)   7 28 53
Nie realizujemy próby na harcerza tylko próbę harcerza. Próbę harcerza z definicji realizuje harcerz (no bo to harcerz jest "próbowany").
No zgoda, niegdy nie zwróciłem na to uwagi. Ale jest coś w tym, że to taki harcerz nie do końca.  System stopni harcerskich opisując ideę tego instrumentu precyzuje, że osoba realizująca stara się zasłużyć na miano harcerza...
Jak w ogóle można powiedzieć o kimś, że jest harcerzem ale nie do końca... rozumiem, co masz na myśli, ale samo określenie budzi we mnie wątpliwości... to tak jakby powiedzieć "umiem latać" ale przez około 2 sekundy - no to umiem latać czy nie?
–2 głosów
u mnie jest tak, że po próbie harcerki
odpowiedź 30 października 2015 przez użytkownika Littlefriendy Violet (186)   4 10 14
U nas w ZHP jest inaczej – jak opisał powyżej Adam. ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 155 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2018 przez użytkownika Adrianna M. (105)   1 3
+1 głos
2 odpowiedzi 1,355 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2015 przez użytkownika tr1n1ty (110)   1 1 3
+5 głosów
1 odpowiedź 299 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 589 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...