• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Miniaturowy krzyż i/lub lilijka

0 głosów
Nie wiem czy dobra kategoria :)
Co sądzicie o przypinanie do codziennego ubrania miniaturowych krzyży lub lilijek? Czy mogę je sobie przypiąć?
pytanie zadane 10 sierpnia 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika naxlajciexbejbe (105)   1 1 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

3 odpowiedzi

+2 głosów

Odpowiedź na swoje pytanie znajdziesz wprost w regulaminie:

15. Odznaki organizacyjne (Krzyż Harcerski, Znaczek Zucha) [...] noszone są wyłącznie na koszulach mundurowych i bluzach mundurowych. [...] Na pozostałych ubraniach [...] dopuszcza się noszenie miniaturki Krzyża Harcerskiego [...]

Noszenie miniaturki lilijki nie jest ujęte w regulaminie, ponieważ lilijka jest oznaką ogólnoskautową i nie jest wprost powiązana z ZHP. W praktyce zdarza się noszenie jej na zasadach analogicznych do miniaturki Krzyża, zwłaszcza na „poważnych” ubraniach typu garnitur na uroczystość, jako że lilijkę łatwiej jest rozpoznać osobom postronnym, zwłaszcza z pewnej odległości, i wygląda ona subtelniej.

odpowiedź 10 sierpnia 2015 przez użytkownika vanadey (15,233)   16 75 290
edycja 10 sierpnia 2015 przez użytkownika vanadey
Zgadzam się, że lilijka wygląda subtelniej, ale nie jest prawdą, że Krzyż Harcerski jest bezpośrednio powiązany z ZHP. Były o to procesy z GK ZHP i procesy na szczęście przegraliśmy, bo jest to symbol ogólnoharcerski i nie powinniśmy go zawłaszczać. Regulamin mundurowy ZHP nie reguluje wszystkich chwil w życiu, tylko te, w któych reprezentujemy organizację. Krótko mówiąc, z prawnego punktu widzenia, Krzyż można nosić na piżamie (do czego nie zachęcam, bo to jakaś profanacja).

Nie jest to prawda. Z punktu widzenia prawa państwowego faktycznie Krzyż można nosić na czymkolwiek i w dowolny sposób. Ale nas jako członków ZHP obowiązują również wewnętrzne regulacje ZHP, a te określają zasady noszenia Krzyża i jego miniaturki przez członków Związku.

0 głosów
Ja noszę małą lilijkę do marynarki. Myślę, że przypinanie Krzyża/lilijki do zwykłej koszuli albo t-szerta nie wygląda tak dobrze i uwiera ;) . Może je druh sobie przypiąć, ale moim zdaniem lepsze dla zaznaczenia przynależności do ruchu harc. będą koszulki skautowe, albo jakaś wszywka z lilijką na plecak, nalepka na laptopa itd.
odpowiedź 10 sierpnia 2015 przez użytkownika wieczny_zuch (1,230)   11 25 41
–3 głosów
Do codziennego ubrania? Hm, nie sądzę żeby było można. Krzyża na pewno nie - ale z lilijką nie wiem jak to jest.
odpowiedź 10 sierpnia 2015 przez użytkownika koniczynkax (113)   1 3 7
Regulamin mundurowy dotyczy sytuacji, w których osoba umundurowana reprezentuje organizację. Od jakiegoś czasu Krzyż Harcerski nie jest zastrzeżonym znakiem towarowym (a o zgrozo, był) i można go nosić do czego się chce w każdych okolicznościach. To z punktu widzenia prawa i regulaminów. Druh zadający pytanie zapytał natomiast CO SĄDZICIE. Proszę rzetelnie odpowiadać, a nie jakieś swoje przemyślenia jako prawdę objawioną sprzedawać.
Nieprawda, regulamin mundurowy nie dotyczy tylko sytuacji, gdy reprezentujemy ZHP. Gdyby przyjąć taką tezę (której regulamin nie zawiera), oznaczałoby to, że np. koszulę mundurową można nosić do szkoły, rozpiętą, bez Krzyża itp., „bo jest ładna”. Zgodzisz się chyba, że takie postępowanie członka ZHP spotkałoby się od razu z reakcją?...

zapytał (...) CO SĄDZICIE. Proszę rzetelnie odpowiadać, a nie jakieś swoje przemyślenia jako prawdę objawioną sprzedawać.

No właśnie, CO SĄDZICIE - i ja napisałam co sądzę. Sam się druh plącze w tym co pisze, proszę tylko spojrzeć i poszukać jakiegoś sensu w tym co druh napisał :) Przecież przemyślenia to chyba to co sądzę?

można go nosić do czego się chce w każdych okolicznościach

Naprawdę??? :O Dla mnie to szok, nie wyobrażam sobie żeby ktoś mógł nosić Krzyż do czego się chce... Zresztą, kiedyś jedną druhnę na jakimś rajdzie widziałam z Krzyżem na bodajże kurtce do wypadowego i została ona okrzyczana przez swoją drużynową i to solidnie. Powiedziała ona wtedy, że to kompletny brak szacunku do Krzyża i że nie można nosić go ot tak. 

Podobne pytania

+8 głosów
1 odpowiedź 299 wizyt
pytanie zadane 13 grudnia 2013 przez użytkownika harcerkacc (660)   11 25 39
0 głosów
2 odpowiedzi 509 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2017 w Próby przez użytkownika juleczka234 (105)   1 1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 911 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika AsaiiPL (120)   2 3 6
0 głosów
1 odpowiedź 259 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 371 wizyt
pytanie zadane 23 maja 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika qb9696qb (105)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...