• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy opiekun drużyny musi być po Przyrzeczeniu Harcerskim?

+1 głos
Czy opiekun drużyny musi być po Przyrzeczeniu Harcerskim?

Jeśli tak, czy Przyrzeczenie złożone w latach 60. XX w. jest dzisiaj ważne i po jego złożeniu można nosić Krzyż Harcerski?
pytanie zadane 18 czerwca 2015 w Drużyna przez użytkownika Filip Kobus (160)   1 5 9
Współczynnik akceptacji: 33%
   

2 odpowiedzi

0 głosów
Z tego co się orientuje Opiekun drużyny to osoba dorosła, która złoży deklaracje opiekuna drużyny.

Zawsze w tej sprawie możesz zgłosić się do Komendanta Hufca, myślę, że on będzie w stanie wyczerpać ten temat i odpowiedzieć na każde Twoje pytanie.

Według mnie nie, nie musi być po Przyrzeczeniu.
odpowiedź 18 czerwca 2015 przez użytkownika Jeleniowaty (1,829)  
0 głosów

Czuwaj!

Przyrzeczenie harcerskie raz złożone jest ważne całe życie. Zgodnie ze statutem:

§ 24 
Członkostwo ZHP ustaje na skutek:
1) wystąpienia z ZHP,
2) skreślenia z listy członków ZHP,
3) wykluczenia z ZHP,
4) nieopłacenia podstawowej składki członkowskiej w określonym terminie.

Jak się domyślam członkostwo tej osoby ustało z co najmniej jednego punktu (najczęściej 4). Osoba taka może ponownie ubiegać się o członkostwo w ZHP na zasadach podanych w Uchwale Nr 21/XXXVIII Rady Naczelnej ZHP z dnia 25 kwietnia 2015 r. w sprawie zasad ponownego ubiegania się o członkostwo ZHP 

  1. Osoba ubiegająca się o ponowne członkostwo, które ustało na skutek wystąpienia z ZHP, skreślenia z listy członków ZHP, wykluczenia z ZHP, obowiązana jest wyrazić wolę przynależności do ZHP oraz złożyć wniosek zawierający:
  • imię i nazwisko, nazwisko rodowe i poprzednio używane, numer PESEL, datę i miejsce urodzenia, posiadany stopień wraz z powołaniem się na rozkaz o jego przyznaniu,
  • wyjaśnienie przyczyny ustania członkostwa oraz motywy ubiegania się o ponowne członkostwo,
  • informację o przebiegu służby przed ustaniem członkostwa, w tym o ostatnim przydziale służbowym,
  • dokumenty potwierdzające przebieg służby i istotne dla rozpatrzenia wniosku,
  • pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na przynależność do ZHP – w przypadku, gdy wniosek składa osoba do lat 16.

Jest to tylko jeden punkt i polecam z zapoznaniem się z całą treścią uchwały. Generalnie nie widzę przeciwwskazań dlaczego opiekunem nie mogłaby być osoba spoza ZHP jednak jeśli osoba ta była wcześniej jej członkiem to dlaczego miałaby nie być nim teraz? Szczególnie że ZHP cierpi na niedobór starszyzny.

 

 

odpowiedź 18 czerwca 2015 przez użytkownika Adam Łakomy (907)  

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 530 wizyt
pytanie zadane 19 listopada 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Uwarowit (460)   7 15 32
+15 głosów
2 odpowiedzi 1,477 wizyt
pytanie zadane 29 sierpnia 2013 przez użytkownika piotr.pietrzak (1,214)   10 24 36
+2 głosów
1 odpowiedź 341 wizyt
+10 głosów
1 odpowiedź 219 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Yelle (2,049)   32 60 85
+1 głos
1 odpowiedź 200 wizyt
pytanie zadane 2 września 2016 w Drużyna przez użytkownika marcepan271 (118)   1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...