• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy może istnieć drużyna bez drużynowego?

+6 głosów
W ostatnim rozkazie komendant hufca zwolnił z funkcji drużynowego:
-nie rozwiązał drużyny
-nie mianował nikogo innego na tę funkcję

Czy taka sytuacja może mieć miejsce?
pytanie zadane 10 maja 2015 w Drużyna przez użytkownika Paulina (741)   8 21 38
Współczynnik akceptacji: 27%
   

1 odpowiedź

+4 głosów
 
Najlepsza

Nie może. Jest to ewidentny błąd komendanta hufca, tworzący bardzo niebezpieczną sytuację prawną – patrz dalej.

O tym, że nie może, mówi wprost instrukcja drużyny. Wystarczy spojrzeć na punkt 32.2 - komenda (nie komendant jednoosobowo!) może odwołać drużynowego, ale musi jednocześnie powołać nowego. Chodzi o to, że wyłącznie drużynowy może kierować pracą drużyny i odpowiadać za rzeczy dziejące się na jej zbiórkach, wyjazdach itd.

A problem polega na tym, że Statut ZHP mówi (§47), że decyzje władz niezgodne z dokumentami wyższego rzędu są nieważne, z automatu. Nie jest do tego potrzebne formalne unieważnienie, one są nieważne od samego początku, formalnie się tylko to potwierdza (co jest zresztą niezbyt mądrą konstrukcją...). Oznacza to, że rozkaz komendanta odwołujący drużynowego bez mianowania nowego jest nieważny. Jeśli stary drużynowy jest nadal członkiem ZHP, nadal odpowiada on za działalność drużyny! Jeśli odszedł... najpewniej odpowiada bezpośrednio komendant – i jest to sytuacja dużo gorsza niż przy „normalnym” drużynowym, bo w razie jakiejkolwiek awarii komendant odpowiadałby za zaniedbanie nadzoru, a nie po prostu za nieszczęśliwy wypadek. W razie poważnego wypadku komendant i/lub drużynowy mogą skończyć w więzieniu, bez zawieszenia. Naprawdę.

Co zrobić w takiej sytuacji? Porozmawiałbym z komendantem i uświadomił mu problem prawny, który sobie na własne życzenie ściągnął na głowę. Gdyby reakcja była jakakolwiek inna niż obietnica szybkiego naprawienia sytuacji – pisał wniosek do komendanta lub komendy chorągwi (zależnie czy zwolnienie drużynowego było uchwałą komendy, jak powinno, czy tylko rozkazem komendanta) o formalne unieważnienie zwolnienia drużynowego w trybie §47 ust. 3 Statutu ZHP. Jednocześnie można zainteresować sprawą komisję rewizyjną hufca, ona właśnie od takich spraw jest.

odpowiedź 10 maja 2015 przez użytkownika vanadey (12,936)   16 73 238
wybrane 18 maja 2015 przez użytkownika Paulina
Akurat punkt 32.2 ma zastosowanie "w przypadku działalności niezgodnej z celami, zasadami i regulaminami ZHP i metodą harcerską". Ale oczywiście, nadal zgadzam się z wnioskiem - drużyna musi mieć drużynowego.

Dodam jeszcze, że nieważny jest nie cały rozkaz, a sam zapis o zwolnieniu drużynowego (inne decyzje w tym samym rozkazie są chyba ważne). No i nie zdziwiłbym się, gdyby drużynowy dał radę się przed sądem wybronić i zrzucić odpowiedzialność na komendanta. Ale to już temat dla jakiegoś prawnika...
Bo komenda nie może „zdjąć” drużynowego z innego powodu niż właśnie nieprawidłowe działanie. :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 133 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca w Drużyna przez użytkownika Gosia5 (107)   1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 124 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 107 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2016 w Drużyna przez użytkownika iśćwświat (119)   2 7
+1 głos
1 odpowiedź 201 wizyt
pytanie zadane 4 grudnia 2015 w Drużyna przez użytkownika harcerkam (120)   2 5
+1 głos
2 odpowiedzi 216 wizyt
pytanie zadane 4 października 2015 w Drużyna przez użytkownika wiśnia (110)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...