• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Ile kadencji może działać jeden komendant hufca?

+2 głosów
Tego pytania nie ma co rozwijać - jest jasne. Jest to określone w jakimś dokumencie? Jeśli tak, prosiłabym o podesłanie.
pytanie zadane 8 marca 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Rycerka (1,607)   16 37 60
Współczynnik akceptacji: 26%
   

2 odpowiedzi

+3 głosów

Pozwolę sobie odgrzać pytanie, bo zmieniła się sytuacja prawna. 7 marca 2015 r. wyszła Uchwała NSH nr 7/38 mówiąca, że jeśli instruktor sprawował funkcję komendanta przez dwie kolejne pełne kadencje, nigdy już nie może startować na tę funkcję w danym hufcu.

odpowiedź 12 maja 2015 przez użytkownika vanadey (12,936)   16 73 238
+2 głosów

Statut ZHP, §37 ust. 5:

Funkcję Przewodniczącego ZHP, Naczelnika ZHP komendanta chorągwi i komendanta hufca można sprawować nie dłużej niż przez 2 kolejne, pełne kadencje.

Według ugruntowanej praktyki oznacza to, że jeśli komendant pełnił tę funkcję przez 2 kolejne pełne kadencje, nie może startować w wyborach na kolejną. Ale jeśli jedna z tych kadencji była niepełna, np. bo komendant złożył rezygnację tydzień przed wyznaczonym zjazdem – może kandydować dalej. Również legalne jest, gdy po 2 kadencjach zjazd wybierze kogo innego, ten ktoś inny po 2 tygodniach zrezygnuje i na zjeździe nadzwyczajnym stary komendant znowu kandyduje.

A że to demonstracyjne naigrawanie się z zasad Statutu? Cóż, nie każdemu to przeszkadza...

odpowiedź 8 marca 2015 przez użytkownika vanadey (12,936)   16 73 238
edycja 10 marca 2015 przez użytkownika vanadey
Podałeś tylko takie przypadki, gdzie komendant rezygnuje niejako "specjalnie" ;)

Jeśli ktoś objął funkcję na zjeździe nadzwyczajnym np. w połowie kadencji, to może potem startować w dwóch kadencjach, czyli być komendantem nie przez 8 lat, a przez 10.
Dokładnie tak. :)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 352 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika sasol (333)   1 8 18
+1 głos
1 odpowiedź 267 wizyt
pytanie zadane 17 listopada 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika cytrynka (120)   1 6
0 głosów
1 odpowiedź 368 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 412 wizyt
+3 głosów
2 odpowiedzi 255 wizyt
pytanie zadane 16 października 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Vistare (120)   1 2 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...