• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy dyrektor szkoły może zabronić Gromadzie Zuchowej jechać na rajd?

+4 głosów
Mamy z Gromadą jechać na Rajd, a dyrektor stwierdził, że nie mam wykształcenia pedagogicznego i nie mogę jechać. Nie wiem co teraz..
pytanie zadane 5 lutego 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Stokrotka (135)   1 3 6
Współczynnik akceptacji: 0%
   

3 odpowiedzi

+6 głosów

Nic teraz, dyrektor nie ma prawa Wam czegokolwiek nakazywać bądź zakazywać. Gromada jedynie korzysta z pomieszczeń szkoły, w żaden sposób nie podlega jej organizacyjnie.

Przypuszczam, że dyrektor odwołuje się do rozporządzenia o organizowaniu wycieczek szkolnych (Rozporządzenie MEN z 2001-11-08 w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki, Dz.U. Nr 135, poz. 1516), bo co jakiś czas kuratoria próbują nam je wciskać i może on też się zagalopował. Tyle że w tym rozporządzeniu w §1 ust. 1 jest wyraźnie napisane, że dotyczy ono organizowania wycieczek przez przedszkola, szkoły i placówki oświatowe, a my nie jesteśmy żadną z tych instytucji – jesteśmy stowarzyszeniem niebędącym elementem systemu oświaty.

Jeśli takie tłumaczenie dyrektora nie przekona, poproś go koniecznie o podanie podstawy prawnej, w oparciu o którą chce Wam zabronić wyjazdu, i „sprzedaj” całą sprawę swojej komendzie hufca albo i chorągwi. Nasza „struktura” istnieje właśnie po to, by w takich sytuacjach drużynowego reprezentować.

odpowiedź 5 lutego 2015 przez użytkownika vanadey (13,327)   16 73 246
+5 głosów
Co dyrekcja szkoły ma do spraw harcerskich? Udostępnienie pomieszczenia na harcówkę nie daje im możliwości decyzyjnych co ma robić drużyna, jedynie harcerskie jednostki wyższe (szczep, hufiec) mogą mieć obiekcje.

A na co komu wykształcenie pedagogiczne? Jedyne czego potrzeba to pełnoletni opiekun, a najlepiej w stopniu pwd. lub z papierami na opiekuna wypoczynku (bo domyślam się, że dzieje się to w ferie).
odpowiedź 5 lutego 2015 przez użytkownika Los Bananos (2,951)  
–1 głos
Zacznijmy od struktury ZHP.

Gromada Zuchowa jest podstawową jednostką ZHP, kieruje nią Drużynowy. Gromada i Drużynowy podlegają Hufcowi itd. Czy gdzieś tutaj znalazł się dyrektor? Nie. Tylko, że są pewne kwestie. Drużynowy po kursie poznaje pedagogikę. Jeżeli masz 18 lat to dyrektor nic ci nie zrobi. Chyba, że rajd odbywa się podczas lekcji szkolnych, wtedy to on decyduję czy zwolnić dzieci ze szkoły. Jeżeli nie masz 18 lat, to wtedy musisz mieć opiekuna, wystarczy człowiek 18 lat.
odpowiedź 11 marca 2015 przez użytkownika SIKOR (164)   1 3 9

Podobne pytania

+6 głosów
2 odpowiedzi 746 wizyt
–1 głos
1 odpowiedź 333 wizyt
pytanie zadane 12 lutego 2015 w Pomysł na... przez użytkownika nicnicnicnic (174)   3 6 11
0 głosów
1 odpowiedź 255 wizyt
pytanie zadane 29 listopada 2015 przez użytkownika Dawidekrypek28 (335)   2 13 24
+1 głos
1 odpowiedź 258 wizyt
pytanie zadane 21 września 2014 w Pomysł na... przez użytkownika Michał Kowalczyk (1,927)   8 24 57
+5 głosów
2 odpowiedzi 327 wizyt
pytanie zadane 19 stycznia 2014 w Zuchy przez użytkownika ola7 (889)   8 25 41
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...