• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


czy mozna robic specjalnosc druzyny jednoczesnie wybierajac bohatera druzyny?

+2 głosów
planuje zalozyc druzyne i próbuje napisac plan pracy, chce aby moje harcerki i harcerze czerpali z ZHP jak najwiecej, dlatego chce ich duzo nauczyc, chcialabym aby byla to swietnie dzialajaca druzyna w hufcu i zdobywala wielki osiagniecia, w tym celu chcialabym wyznaczyc specjalnosc druzyny, ale wazny jest dla mnie bohater druzyny, czy mozna zdobywac to jednoczesnie czy najpierw trzeba skonczyc jedno a pózniej nastepne?
pytanie zadane 23 grudnia 2014 w Drużyna przez użytkownika Dorota Haduła (117)   2 5
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+4 głosów
Można robić obie rzeczy na raz, ale w tej sytuacji odradzam – przynajmniej jeśli dane z Twojego profilu są prawdziwe.  ;)  Prowadzenie drużyny specjalnościowej jest trudniejsze niż w przypadku drużyny bez specjalności i wymaga większej wiedzy.

Raz, że trzeba mieć umiejętności z zakresu samej specjalności. Idea zakładania drużyny specjalnościowej jest generalnie taka, że drużynowy wraz z kadrą mają wspólną pasję, coś ciekawego a jednocześnie przydatnego wychowawczo. I są w realizacji tej pasji naprawdę nieźli, tak na poziomie wczesnoinstruktorskim – bo przecież chcą jej uczyć swoich harcerzy. Masz takie zasoby kadrowe? Bo jedna ze słabszych rzeczy w specjalnościach to prowadzenie drużyny na marnym poziomie merytorycznym...

A dwa, że dla drużyny specjalnościowej, tak jak dla każdej innej, podstawowym celem jest wychowywanie harcerzy – a tak naprawdę kierowanie procesem ich samo-wychowywania się. W przypadku drużyn niespecjalnościowych temat jest dobrze rozpracowany, są liczne kursy (drużynowych... ;) ), sporo dobrej literatury. Dla drużyn specjalnościowych tych materiałów jest bardzo mało i jeszcze większe znaczenie ma doświadczenie i głębokie zrozumienie harcerskiego systemu wychowawczego przez drużynowego – dlatego, że będzie on musiał połączyć działania specjalnościowe z zestawem technik harcerskich, kierując sie oczekiwanymi efektami wychowawczymi, i potem na bieżąco wpasowywać ten zestaw w system harcerskich instrumentów wychowawczych. To jest oczywiście do zrobienia... ale nie jest takie łatwe jak się wydaje.

No i do tego przy prowadzeniu drużyny specjalnościowej dochodzi ileś aspektów, którym normalnie nie trzeba poświęcać aż tyle uwagi. Na przykład bezpieczeństwo, w większości specjalności mające kluczowe znaczenie. Albo nieustanne balansowanie między atrakcyjnością a walorami wychowawczymi podejmowanych działań specjalnościowych...

Dodam jeszcze, że w przypadku drużyn specjalnościowych na ogół bohater jest związany z dziedziną aktywności będąca podstawą specjalności – np. drużyny wodne często mają za bohaterów ludzi morza. Dlatego z tego punktu widzenia logiczniejsze byłoby chyba najpierw wprowadzenie specjalności, osiągnięcie pewnego rozeznania w temacie, a potem dopiero wspólne wybranie bohatera.
odpowiedź 23 grudnia 2014 przez użytkownika vanadey (15,233)   16 75 290
edycja 19 lipca 2015 przez użytkownika vanadey
+1 głos
Możecie podjąć się obu wyzwań jednocześnie. Zastanówcie się jednak, czy nie będzie to zbyt wymagające.
odpowiedź 23 grudnia 2014 przez użytkownika bartek3421 (2,427)   4 16 54

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 463 wizyt
pytanie zadane 16 lutego 2016 w Drużyna przez użytkownika Kamil Tyrpiał (105)   2 3
+1 głos
2 odpowiedzi 493 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 643 wizyt
pytanie zadane 24 września 2017 przez użytkownika Kropka (291)   7 26 35
+5 głosów
5 odpowiedzi 283 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2013 przez użytkownika Krzysztof Urbaniak (729)   10 26 39
0 głosów
1 odpowiedź 307 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...