• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Wystąpienie a wykluczenie - różnica w konsekwencjach.

+6 głosów
Czuwaj! 
Prosiłbym o jednoznaczne odszyfrowanie zawiłości statutowych. Otóż:
 
§ 25
Członkostwo ZHP ustaje na skutek: 
1) wystąpienia z ZHP,
2) skreślenia z listy członków ZHP, 
3) wykluczenia z ZHP.
 
Oraz: 
§ 28
6. Wykluczenie z ZHP powoduje pozbawienie praw członkowskich, utratę stopni i odznak organizacyjnych.
 
1. Oznacza to, iż utrata stopni i odznak organizacyjnych dotyczy tylko WYKLUCZENIA, czy wystąpienia również? 
 
2. Utrata stopni  i odznak organizacyjnych- krzyż harcerski jest również odznaką organizacyjną, czy to oznacza, że po wystąpieniu z ZHP a potem, ponownym powrocie harcerz ma nieważne przyrzeczenie harcerskie? 
 
Proszę o możliwie jak najszybszą odpowiedź.
Pozdrawiam CZUWAJ!
 
pytanie zadane 15 grudnia 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh. Robert (221)   1 5 14
Współczynnik akceptacji: 33%

edycja 15 grudnia 2014 przez użytkownika dh. Robert
   

2 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza

Szczegółową odpowiedź na swoje pytanie znajdziesz w Uchwale Rady Naczelnej nr 78/36 z 3 marca 2013 r. ws. przywracania członkostwa, ale w skrócie:

Wykluczenie jest karą – dyscyplinarnym wyrzuceniem człowieka ze Związku. Pociąga ono za soba utratę wszystkich stopni, sprawności itp. Jeśli wykluczony harcerz za jakiś czas wróci, składa od nowa Przyrzeczenie i potem jeśli chce, musi zdobywać wszystkie odznaki od zera (p. 10 uchwały).

Wystąpienie nie jest karą, a po prostu odejściem człowieka z ZHP. Jeśli za jakiś czas zdecyduje się on wrócić i Związek go przyjmie, Przyrzeczenie jest nadal ważne, automatycznie „przywracają mu się” stopnie i sprawności, może też na drodze czysto formalnej odzyskać stopień instruktorski (p. 9 uchwały).

odpowiedź 15 grudnia 2014 przez użytkownika vanadey (13,327)   16 73 246
edycja 27 grudnia 2014 przez użytkownika vanadey
Dziękuję bardzo, pozdrawiam. Czuwaj!
–4 głosów
Kto z własnej woli występuje z ZHP nie traci stopni instruktorskich ani tych harcerskich. Jedno.
Druga sprawa jest taka, że krzyż harcerskiego nikt ci nigdy nie powinien odebrać, ani nie powinieneś go nigdy stracić, bo nie jest ani instrumentem metodycznym, ani znakiem towarowym ZHP.  harcerzem się jest zawsze ;p i na zawsze ;p
odpowiedź 15 grudnia 2014 przez użytkownika wieczny_zuch (1,205)   3 24 40

Akurat nie "zawsze" i nie "na zawsze". Wykluczony z ZHP przestaje być harcerzem.

Z drugiej strony - osoby, które wystąpiły lub są skreślone - też nie są harcerzami. I dobrze. To, że ktoś kiedyś był harcerzem, nie stanowi mandatu, aby go na wieki wieków harcerzem nazywać...

Dla przykładu autentyczny tytuł artykułu w prasie, dotyczącego brutalnego zabójstwa: "Oskarżony był harcerzem" (de facto artykuł o facecie lat ponad dwadzieścia, któremu w podstawówce rzeczywiście zdarzyło się być...).

Krzyża nikomu nikt nie zabierze. Harcerzem się jest, czy w ZHP, czy w ZHR, czy w  SHK. To samo jest poza nimi. Kto raz jest harcerzem, ten już będzie. Niezrzeszonym. Poza stowarzyszeniem, ale z IDEĄ, z takim piętnem jak po sakramencie (coś z Druha dziedziny).
Harcerz to członek harcerstwa, czyli ruchu. Dopóki ktoś jest jakiejś organizacji harcerskiej oczywiście harcerzem jest. Ale w sumie nawet jak ktoś z niej wyjdzie to nadal może się z harcerstwem identyfikować, wspomagać harcerzy generalnie działać w ruchu harcerskim - nadal moim zdaniem jest harcerzem.

Ale jak ktoś harcerstwo zostawia, niekoniecznie zapomina, ale nie działa w żaden sposób to nie jest członkiem ruchu harcerskiego, więc harcerzem moim zdaniem nie jest. A zwłaszcza, gdy ktośnie chce już być harcerzem to trudno go harcerzem nazwać...
Porównanie do sakramentu zupełnie niepasujące. Krzyż można stracić (przy wykluczeniu) i go odzyskać składając po raz kolejny przyrzeczenie. Zupełnie inaczej jest z piętnem sakramentalnym, którego żadna moc nie zdejmie.

Ponadto słusznie napisał qj0n - osobę żyjącą wg ideałów harcerskich można nazwać harcerzem, choćby członkiem organizacji nie była. Ale sam fakt złożenia kiedyś przyrzeczenia nie upoważnia do nazywania po wieki wieków kogoś harcerzem, kto ani nie działa, ani w życiu swoim się zupełnie z harcerstwem nie identyfikuje.
Gdyby mnie ZHP postanowił wykluczyć, krzyża za nic bym nie oddał. Byłbym harcerzem, bez względu na to, co jakie stowarzyszenie by o mnie myślało.  I w tym sensie to rozumiem.  Natomiast muszę Druhom oddać racje, że wiąże się to  ideami, co któryś z Druhów słusznie pokazał na przykładzie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 87 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 484 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 99 wizyt
+6 głosów
1 odpowiedź 262 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Michał Nowak (196)   2 7 11
+1 głos
1 odpowiedź 86 wizyt
pytanie zadane 27 października 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika wieczny_zuch (1,205)   3 24 40
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...